• NAUCZYCIELE TEŻ SIĘ UCZĄ…

      22.04.2022

      Marzena Żylińska, autorytet w dziedzinie neurodydaktyki i propagatorka Budzących się szkół napisała: „ W przedwczorajszych szkołach wczorajsi nauczyciele uczą dzisiejszych uczniów rozwiązywania problemów jutra”. Ta pesymistyczna wizja – jestem o tym głęboko przekonana – nie odnosi się do naszej szkoły, której infrastruktura stale się polepsza, a nauczyciele biorą udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, dzięki czemu zapoznają się z najnowocześniejszymi metodami pracy dydaktycznej i wychowawczej.

      Czułam się zaszczycona, że mogłam reprezentować nasze grono pedagogiczne na międzynarodowej konferencji pt. „Historia w dialogu”, która odbyła się 23-27.03.2022 r. w Gdańsku. Wzięli w niej udział nauczyciele z Polski i Niemiec. Zajęcia odbywały się w salach warsztatowych Europejskiego Centrum Solidarności i dotyczyły nowoczesnych metod nauczania w aspekcie wielokulturowości i wielonarodowości uczniów. W ramach warsztatów przeprowadzono symulacje mediacji międzykulturowych, które pozwalają na zbudowanie pozytywnych relacji z uczniami oraz zrozumienie problemów, z jakimi się borykają. 

      Jako uczestniczka konferencji miałam także możliwość zwiedzenia Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. Wzięłam również udział w dedykowanym Ukrainie Koncercie Wolności, podczas którego wystąpiła znakomita orkiestra Baltic Sea Philharmonic pod batutą Kristjana Järvi. Przed koncertem głos zabrali: Konsul Generalna Republiki Niemiec, Cornelia Piepier, oraz Konsul Generalny Ukrainy, Oleksandr Plodystyi. 

      Takie szkolenia są niezmiernie ważne w kontekście wyzwań, które czekają nas – nauczycieli w obliczu bieżącej sytuacji historycznej i społecznej. Wymiana doświadczeń, czerpanie z badań naukowych w zakresie neurodydaktyki i psychologii, poznawanie nowych metod pracy – w tym również zdalnych - to wartości, bez których nie możemy mówić o nowoczesnym nauczaniu.  

      Urszula Sipel-Wiecha 

     • Matematyka

      14.04.2022

      Matematyka nie musi być straszna! Matematyka może być fajna! Tak może powiedzieć każdy, kto dobrze zna Tabliczkę Mnożenia Dnia 29 kwietnia 2022r. odbędą się w naszej Szkole eliminacje do Szkolnych Mistrzostw Tabliczki Mnożenia. Przedstawiciele poszczególnych klas 4-8 powalczą o udział w tych Mistrzostwach i reprezentowanie Naszej Szkoły na wyższym szczeblu!

     • Nocka w szkole

      14.04.2022

      Z 08.04. na 09.04.2022 r. uczniowie klasy 8a z wychowawcą Alicją Alferowicz i nauczycielką Urszulą Sipel- Wiecha zorganizowali "Nockę w szkole".

      Czy to możliwe, żeby uczniowie chcieli spędzić całą noc w szkole? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak...

      Szkoła nawet nocą jest fajna (słowo potoczne, ale dobrze oddaje sens tego, co mam na myśli). Przekonali się o tym uczniowie klas ósmych: 8c miała swą nockę w szkole 4/5.03, 8b – 11/12.03, a 8a – 8/9.04. Wspólnie spędzony czas był bogaty w atrakcje: czytanie „Dziadów” cz. II przy świecach i… trumnie, oglądanie ekranizacji „Opowieści wigilijnej”, zabawa w chowanego w ciemnościach przy świetle latarek z telefonów komórkowych. Ale przede wszystkim wspólnie spędzony czas, pyszna pizza na kolację, przygotowanie sal, śniadanie, śmiechy przy przebieraniu się… Czy był czas na sen? Jaki sen! Tej nocy chyba nikt nie spał. Były za to dłuuuugie pogaduchy do poduchy.

      Okazało się, że niewielkim nakładem można sprawić uczniom przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny spędzić czas.

      Serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy pomagali w zorganizowaniu nocy w szkole dla wszystkich klas ósmych: Elwirze Kopczyńskiej, Piotrowi Wiesze, Urszuli Nawaryńskiej i Alicji Alferowicz.

      Urszula Sipel-Wiecha

      Szczegóły już niedługo przedstawi Pani Urszula.

     • Kamyczki

      09.04.2022

      A my na lekcji wychowawczej bawiliśmy się w zabawę kamyczki.

      Czym jest zabawa w „kamyczki”?

      Zabawa w kamyczki przybyła do nas od sąsiadów z Czech. Polega na pomalowaniu małego kamienia: farbami akrylowymi, flamastrami itp. Wzór może być dowolny: od postaci, zwierząt, roślin po dowolne kształty, logo. Z tyłu kamienia umieszcza się kod pocztowy z którego kamień rozpocznie wędrówkę po świecie oraz #kamyczki i logo Facebook’a. Na profilu Facebook istnieje grupa #kamyczki, na której użytkownicy chwalą się pomalowanymi przez siebie kamieniami, wrzucają informacje o pozostawieniu kamieni do znalezienia oraz o ich znalezieniu. Jest to świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych.

      Co zrobić w przypadku znalezienia pomalowanego kamienia?

      Jeśli znaleźliśmy podpisany kamień, odnotujmy to na stronie grupy #kamyczki. Wpisujemy kod pocztowy z kamienia, miejsce w którym znaleźliśmy oraz dodajemy zdjęcie. Dzięki temu autor oraz poszukiwacze mogą sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się kamień.

      Gdzie zostawić kamienie?

      Kamienie najlepiej odłożyć w widocznym miejscu, ciekawym z punktu widzenia przechodnia, w parku, na skwerach, przy fontannie, dworcu, wszędzie tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwrócą czyjąś uwagę. Zachęcamy wszystkich do wspólnej zabawy w kamyczki Uczniowie klasy 7b wraz z wychowawcą E. Czyszczoniem.

     • Spotkanie z ciekawą postacią

      07.04.2022

      Kiedy zamieściliśmy na Facebooku szkoły informację, że przyjedzie do nas znana francusko-polska aktorka Elizabeth Duda wielu uznało to za primaaprilisowy żart. Tymczasem spotkanie odbyło się i to w znakomitej atmosferze. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o życiu naszego gościa, o tym, jak ważne w życiu są samozaparcie i determinacja w dążeniu do celu. Pani Elisabeth przekonała nas, że warto realizować swe marzenia, nawet jeśli na początku wydają się nierealne. Ciekawym uzupełnieniem opowieści było przedstawienie fragmentów filmów i programów rozrywkowych, w których występował nasz gość.

      Czas spotkania minął bardzo szybko i wychodziliśmy po nim z poczuciem, że sukces i sława nie przeszkadzają, by być miłym, otwartym człowiekiem. I za to Pani Elisabeth bardzo dziękujemy!

      Mamy nadzieję, że to spotkanie nie będzie ostatnie i wkrótce uda się zorganizować kolejne, z równie ciekawą osobą.

     • Madiacje

      03.04.2022

      Czy można konflikty rozwiązywać tak, aby obie strony sporu były zadowolone i nie miały poczucia, że zostały skrzywdzone? Oczywiście można – w wyniku mediacji!

      Dzisiaj, tj. 31.03.br. o tym najlepszym sposobie rozwiązywania konfliktów dowiedzieli się uczniowie klas siódmych. To ważny etap tworzenia naszego Szkolnego Centrum Mediacji, w którym na pomoc w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych będą mogli liczyć wszyscy: przede wszystkim uczniowie, ale także nauczyciele, rodzice i pracownicy niepedagogiczni. W konfliktach między uczniami pomocni będą mediatorzy rówieśniczy, których listę opublikujemy już wkrótce.

      Nauczmy się wszyscy, że SPORY można ROZWIĄZYWAĆ, jeżeli strony są skłonne do ROZMOWY.

      Urszula Sipel-Wiecha

       

     • Dzień bez plecaka

      03.04.2022

      Kreatywność to zdolność do tworzenia czegoś nowego, oryginalnego, przejawiająca się m.in. umiejętnością niekonwencjonalnego wykorzystania przedmiotów. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wykazać się nią, zastępując szkolny plecak … wszystkim. Okazało się, że wyobraźnia i poczucie humoru naszych uczniów są przeogromne. I tym razem to my – dorośli - mieliśmy okazję uczyć się od Was. To był świetny Prima aprilis w kreatywnym wydaniu. Gratulujemy wyróżnionym w konkursie, ale tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami. Brawo, dzieciaki!

    • Kontakt

     • Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Branicach
     • +77 4860910

      kom. 501 619 848
     • ul. Szkolna 8,
      48-140 Branice

      Poland
    • Logowanie