• Wojewódzkie Konsultacje Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia

            24.05.2021

            Szanowni Państwo,

            Prowadzenie racjonalnej polityki młodzieżowej ma kluczowe znaczenie dla kształtowania przyszłości  każdego państwa. To właśnie młode pokolenie ma największą siłę oraz motywację do kreowania rzeczywistości. Nie można myśleć o przyszłości państwa polskiego bez prowadzenia skoordynowanej polityki, ukierunkowanej na rozwój młodego pokolenia Polaków.

            Mając na uwadze wagę kształtowania świadomej polityki młodzieżowej dla przyszłości państwa polskiego, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Piotr Mazurek został upoważniony przez Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego do stworzenia dokumentu Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia. Powstanie Strategii poprzedzić mają konsultacje w 16 województwach z całej Polski. Pierwszy raz w historii polska młodzież może aktywnie uczestniczyć w powstaniu dokumentu rządowego kształtującego ich przyszłość. Wydarzenie to będzie skupiać  uczniów, studentów, działaczy organizacji młodzieżowych oraz naukowców. W ramach konsultacji poruszone zostaną takie tematy jak:

            - edukacja i szkolnictwo wyższe;

            - rynek pracy, przedsiębiorczość;

            - społeczeństwo obywatelskie i kultura;

            - polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa;

            - zdrowie i sport;

            - ekologia i klimat.

            Poprzez organizację Wojewódzkich Konsultacji Strategii RP na Rzecz Młodego Pokolenia chcielibyśmy zaprosić środowiska młodzieżowedo współtworzenia dokumentu rządowego o znaczeniu strategicznym. W związku z powyższym pragniemy zaprosić Państwa do rejestracji na wydarzenie. Celem dialogubędzie wypracowanie rozwiązań oraz zebranie opinii i pomysłów, które będą uwzględnione w ww. dokumencie.Wypracowana Strategia RP na Rzecz Młodego Pokolenia stanie się podstawą dla tworzenia programów rządowych, które będą uwzględniać postulaty młodego pokolenia Polek i Polaków.

            Konsultacje dla województwa opolskiego odbędą się 8 czerwca br. o godzinie 17:00 za pośrednictwem platformy Webex. Link do wydarzenia zostanie przesłany osobom zarejestrowanym.

            Aby wziąć udział w wydarzeniu należy uzupełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się wponiższymlinku:https://strategiadlamlodych7.webankieta.pl/

            Ostateczny termin na wypełnienie formularza toponiedziałek (7.06.2021) do godziny 12:00. Potwierdzeniem udziału będzie przesłany link do wydarzenia wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi konsultacji.

            Zachęcamy także do obserwowania profili Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem na portalach społecznościowych, na których będziemy informować o pracach nad Strategią RP na Rzecz Młodego Pokolenia.

            FB: https://www.facebook.com/RadaDialoguzMlodymPokoleniem/

             

            Z wyrazami szacunku

            Piotr Mazurek

            Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

            Sekretarz Stanu w KPRM

          • SUPER BRAIN

            20.05.2021

            SUPER BRAIN to konkurs języka angielskiego, który odbywa się cyklicznie w naszej gminie. W tym roku miała miejsce jego XI edycja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Branicach i Szkoły Podstawowej we Włodzieninie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa, które dotyczyło dziesięciu różnych obszarów tematycznych (m.in. dom, człowiek, zdrowie, środowisko naturalne).
            W pierwszej kolejności odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły uczestników do finałowego, gminnego etapu. Etap gminny miał miejsce 19 maja w Szkole Podstawowej w Branicach na małej sali gimnastycznej. Zakwalifikowało się do niego 33 uczniów (20 ze Szkoły Podstawowej w Branicach, 13 ze Szkoły Podstawowej we Włodzieninie).  W etapie gminnym uczniowie zmierzyli się z testem, który składał się z 60 pytań – 50 zamkniętych i 10 otwartych. Tym samym, po godzinnych zmaganiach udało się wyłonić finałowych laureatów. Pierwsze miejsce w XI Gminnym Konkursie Języka Angielskiego SUPER BRAIN zajęła Anna Literska (SP Branice) uzyskując wynik 92,5%. Uczennicę przygotował do konkursu pan Tadeusz Krupa. Drugie miejsce zajęła Karolina Pierzchała (SP Włodzienin), uzyskując wynik 91%. Uczennicę przygotowała do konkursu pani Sylwia Gozdalska. Trzecie miejsce zajęła Gloria Staszczyszyn (SP Branice), uzyskując wynik 86%. Uczennicę przygotowała pani Elwira Kopczyńska. Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w konkursie, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do Pana Sebastiana Bacy, Wójta Gminy Branice, który objął swoim patronatem konkurs i ufundował nagrody.

            Karolina Świerkosz, przewodnicząca komisji konkursowej

          • „Maria Dąbrowska – patronka SP w Branicach”

            18.05.2021

             19 maja 56 lat temu zmarła Maria Dąbrowska (1889-1965) - patronka naszej szkoły. Chociaż współcześnie jej twórczość nie należy do najczęściej czytanych, to warto coś niecoś o niej wiedzieć.

                 Maria Dąbrowska to nie tylko polska powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka. To także działaczka społeczna.  Po odzyskaniu niepodległości brała czynny udział w organizowaniu oświaty ludowej i robotniczej, była bardzo aktywna w życiu publicznym. Humanistyczna i obywatelska postawa pisarki ujawniła się w pełni w licznych opowiadaniach zebranych w tomie Znaki życia (1938). Podczas okupacji Dąbrowska przebywała w Warszawie, biorąc aktywny udział w podziemnym życiu kulturalno - oświatowym i w powstaniu warszawskim. Pamiętajmy również o jej powieści Noce i dnie (1931–1934), za którą była nominowana do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1939, 1957, 1959, 1960 i 1965.

            A tak sama pisała o swoim rodzinnym mieście: "Jestem dzieckiem ziemi kaliskiej. Z jej okolic i z samego Kalisza czerpałam natchnienie do moich książek: "Uśmiech dzieciństwa", "Ludzie stamtąd" oraz "Noce i dnie". Ta ziemia ukształtowała moje poczucie artystyczne, styl i język całej mojej twórczości".W 1960 nadano pisarce honorowe obywatelstwo Kalisza, a w 1975 odbyła się tam prapremiera filmu Noce i dnie w reżyserii Antczaka, który i dziś można oglądać na polskich kanałach telewizyjnych.

          • powrót na sportowo

            05.05.2021

            Nowa galeria powrót na sportowo została dodana do albumu fotograficznego

            powrót klas I-III do szkoły

            Nareszcie wróciliśmy do szkoły. Radości nie było końca. Każdy z nas spragniony był widoku koleżanek i kolegów. Wychowawcy i nauczyciele zrobili nam niespodziankę. Przywitali nas bardzo miło grami i zabawami na świeżym powietrzu. Teraz zabieramy się do nauki, do wakacji jeszcze prawie dwa miesiące. Spędzimy ten czas ucząc się i bawiąc :-)

            Uczniowie klas 1-3

          • Rekrutacja do Szkoły Podstawowej w Branicach na rok szkolny 2021 / 2022

            22.03.2021

            Szczegóły w zakładce "Rekrutacja"

            OFERTA EDUKACYJNA

            Drogi Rodzicu

            Wybierając szkołę wybierasz przyszłość swojego dziecka. Dlatego ważne jest poznanie tego czym dysponuje, co oferuje i co może zapewnić.

            Nasze największe atuty:

            • wykwalifikowana kadra pedagogiczna,
            • dobrze wyposażone sale lekcyjne i pracownia komputerowa,
            • hala sportowa,
            • sala gimnastyczna,
            • boisko szkolne,
            • dostęp do orlika,
            • wykwalifikowana kadra trenerska,
            • opieka logopedyczna,
            • pomoc psychologiczno pedagogiczna, zajęcia dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
            • wyżywienie w stołówce szkolnej,
            • opieka i ciekawe zajęcia w świetlicy szkolnej,
            • dobrze wyposażona biblioteka,
            • bezpieczny transport do i ze szkoły
            • bogata oferta zajęć dodatkowych:

            - Zespół wokalny „Szag”,

            - Zespół taneczny „Impuls”,

            - Branickie Mażoretki „Kaprys”,

            - drużyna harcerska,

            - liczne zajęcia sportowe (piłka nożna, unihokej, karate)

          • Ostatnie pożegnanie

            26.04.2021

            Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 19 kwietnia, w wieku 91 lat, odeszła od nas   Pani Irena Kamińska, emerytowananauczycielka języka polskiego, wychowawca, koleżanka, przyjaciel.

            Pani Irena Kamińska w 1955r. uzyskała tytuł magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Początkowo pracowała w Warszawie, następnie w Łodzi, a w latach 1961-1990 w Szkole Podstawowej w Branicach.

            Z prawdziwą pasją przekazywała uczniom nową wiedzę, a jej spokój, opanowanie, łagodność dawało im poczucie bezpieczeństwa. Tego taktu i tej mądrości uczyła kolejne pokolenia swoich uczniów.

            Za wzorową pracę i zaangażowanie była wielokrotnie nagradzana, m.in.została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz uhonorowana Nagrodą Kuratora Oświaty.

            Pogrzeb Pani Ireny Kamińskiej odbędzie się 6maja 2021r. w Warszawie.

            Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

            Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy, Rodzice i Uczniowie

          • Nauka zdalna oczami ucznia, rodzica, nauczyciela.

            02.03.2021

            Nauczanie zdalne to forma pracy szkoły uciążliwa dla nas wszystkich: uczniów, rodziców i nauczycieli. Najgorsze, co moglibyśmy zrobić w tej sytuacji, to przerzucać na siebie wzajemnie

            odpowiedzialność za ten stan, który jest od nas niezależny. A jeśli coś od nas nie zależy i jest dla nas uciążliwe, to musi wzbudzać frustrację. Nie potęgujmy jej więc dodatkowo wzajemnymi oskarżeniami, pretensjami, agresją. Wspierajmy się raczej, bo przecież „wszyscy jedziemy na tym samym wózku”. I starajmy się po prostu przetrwać ten trudny czas. Moją covidową „czarną dziurę” najprościej streścić mogę w zdaniu: „ Przecież nie jestem w stanie niczego ich nauczyć, bo ukryci za monitorami swych komputerów uczniowie robią wszystko, poza przyswajaniem wiedzy z języka polskiego”. Potwierdzają to ogólnopolskie badania, według których 50% uczniów w czasie zajęć gra lub prowadzi rozmowy

            z wykorzystaniem smartfonu.

            Na szczęście uczniowie udowadniają mi, że Ci, którym zależy,

            w każdej sytuacji potrafią –

            parafrazując Wojciecha Młynarskiego – „robić swoje”.

            Jeżeli wspólnie: Wy- Uczniowie i Wy-Rodzice, i My-Nauczyciele będziemy „robić swoje” oraz

            wzajemnie się wspierać, to przecież DAMY RADĘ.

            Bo innego wyjścia nie mamy…

            Urszula Sipel-Wiecha

          • WOŚP

            02.02.2021

            W 29-tym finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy razem z Wójtem Gminy Branice i Publicznym Przedszkolem w Branicach udało nam się zebrać kwotę 3117,25 zł. Dziękujemy serdecznie wszystkim darczyńcom

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Branicach
        • +77 4860910

          kom. 501 619 848
        • ul. Szkolna 8,
          48-140 Branice

          Poland
      • Logowanie