• Z podwórka na stadion – Turniej o Puchar Tymbarku

      28.11.2021

      Jedno mistrzostwo i cztery wicemistrzostwa w Powiatowym Turnieju o Puchar Tymbarku. Tak zakończyły się zmagania naszych piłkarek i piłkarzy z rówieśnikami ze szkół powiatu głubczyckiego na naszym branickim stadionie.

      Składy drużyn:

      Mistrzynie powiatu - U12 Dziewczynki: Laura Kupnicka, Klaudia Głowacka, Natalia Lisiak, Emilia Alker, Zosia Bocian, Weronika Kozubek, Julia Surma, Sylwia Andrejczuk, Wiktoria Raszka. Trener Edward Czyszczoń

      Wicemistrzynie powiatu - U10 Dziewczynki: Lena Gawrońska, Oliwia Herbut, Malwina Jagielnicka, Amelka Kroczak, Oliwia Polaczek, Zuzia Stosur. Trener Edward Czyszczoń

      Wicemistrzowie powiatu- U8 Chłopcy – Alan Atłachowicz, Bartek Wojtkiewicz, Marcel Kuka, Kuba Łabuz, Tymon Jakubowski. Trener Łukasz Kędzierski

      Wicemistrzowie powiatu- U10 Chłopcy- Kacper Pawęski, Szymon Janocha, Dawid Małyszek, Ilya Kavalenka, Miłosz Kukuczka, Ksawery Suzański, Filip Biernat, Bartek Skrzypiciel. Trener Łukasz Kędzierski

      Wicemistrzowie powiatu- U12 Chłopcy – Igor Telega, Janek Łabuz, Dawid Marchel, Wojtek Herbut, Szymon Zakrzewski, Oliwier Kudzia, Hubert Sykuła, Krzysztof Czarnecki, Łukasz Małyszek. Trener Łukasz Kędzierski

      Drużyna dziewcząt U12 naszej szkoły będzie reprezentowała naszą gminę i powiat głubczycki w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się na wiosnę w Brzegu. Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom naszych drużyn za tak dobry wynik i za to, że w tak ekstremalnie zimnych warunkach pogodowych uczestniczyli w piłkarskich zmaganiach. Jeszcze większe podziękowania dla rodziców, którzy pozwolili wziąć udział swoim pociechom w turnieju „Z podwórka na stadion”

     • "Strofy o Ojczyźnie"

      28.11.2021

      Sukcesy recytatorskie naszych uczniów stały się już tradycją. Tym razem swoim kunsztem zachwyciła jury i publiczność Marika Pawluś z klasy VIII C, która w Powiatowym Konkursie Recytatorskim "Strofy o Ojczyźnie" zajęła I miejsce w kategorii klas VII i VIII SP.

      Do konkursu przygotowała Marikę Urszula Sipel-Wiecha. Gratulujemy i życzymy dalszych udanych występów.

     • Program wsparcia Ministerstwa Edukacji i Nauki

      22.11.2021

       

      Szanowni Państwo,

      zapraszamy do skorzystania z oferty, utworzonej w ramach Programu Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli MEiN, Platformy Specjalistyczno-Doradczej (https://pwpp.uksw.edu.pl/). Na stronie dostępne są bezpłatne szkolenia online dla nauczycieli, specjalistów, rodziców i uczniów oraz prowadzone jest doradztwo psychologiczno-pedagogiczne. 

      Platforma Specjalistyczno-Doradcza prężnie się rozwija i aktualnie w ofercie znajdą Państwo następujące obszary wsparcia:

      - prowadzenie bezpłatnego doradztwa psychologicznego i pedagogicznego dla uczniów, rodziców, nauczycieli i specjalistów w m. in w następujących obszarach:

      • wsparcie emocjonalne i informacyjne w bieżących trudnych sytuacjach dzieci, młodzieży i dorosłych
      • rozwiązywanie problemów wychowawczych z dziećmi i młodzieżą,
      • praca z zespołem klasowym,
      • przezwyciężanie trudności w komunikacji i w relacjach,
      • przewlekły stres,
      • wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
      • i inne

      - prowadzenie bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli, rodziców i specjalistów (trenerzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz w prowadzeniu szkoleń dla rodziców i nauczycieli). Szkolenia są online, ale powadzone metodą warsztatową, w kontakcie. Aktualnie w ofercie mamy łącznie kilkadziesiąt szkoleń z następujących obszarów:

      • Budowania wspierających relacji z uczniem
      • Wzmacnianie odporności psychicznej
      • Wykorzystania relacji socjoterapeutycznej w codziennej pracy wychowawczej
      • Komunikacji empatycznej opartej o porozumienie bez przemocy,
      • Rozwiązywania sytuacji konfliktowych
      • Radzenia sobie z trudnymi emocjami jak złość, wstyd, poczucie winy,
      • Kompetencje głębokie w pracy nauczyciela
      • Pomoc uczniom z krótkowzrocznością

      - wkrótce nasza oferta poszerzy się o następujące obszary:

       

      • Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi,
      • Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole

      • Rozwijanie warsztatu metodycznego nauczycieli i wychowawców
      • Profilaktyka zachowań ryzykownych i uzależnień behawioralnych
      • Edukacja domowa
      • i  inne

      Wszystkie szkolenia i konsultacje w ramach poradnictwa są online i bezpłatne. W każdym tygodniu poszerzamy ofertę szkoleń i dostępnych specjalistów.

      Na czacie (min 8 godzin dziennie) pełniony jest dyżur osób służących informacją na temat programu i platformy (w tym wspieranie w procedurze logowania, zapisu na szkolenia oraz nawigacji po stronie)

       

      Platforma umożliwia również uzupełnienie ankiety do badań przeprowadzanych w ramach programu we wrześniu, dla osób, którym nie udało się jej wypełnić w terminie.

       

      Koordynatorem Województwa Opolskiego w Programie "Wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów i nauczycieli MEiN" jest Pani Beata Marcinkowska, tel.: 517-513-335, mail: b.marcinkowska@mcwe.opole.pl

     • ZOSTAŃ MOIM MIKOŁAJEM

      22.11.2021

      Tak jak w poprzednim roku postanowiliśmy wziąć udział w akcji „Mikołajkowa Paczka dla Bezdomniaczka”, której celem jest zbiórka karmy dla zwierząt z Przytuliska w Głubczycach. Wybraliśmy do obdarowania pieska i kotka.

      Stefan to malutki ok. 6-7-letni piesek, który uwielbia się przytulać. Dla zdrowia przyda się mu każda mokra karma dobrej jakości, np.: Dolina Noteci, Animonda Carny, Lukullus, Rocco i inne lub sucha Bosch, Brit, Josera, Fitmin i inne.

      Zora to jedna z 3 dziewczynek, znalezionych jako maleństwa pod DPS-em. Ucieszą ją kocie zabawki – myszki czy piłeczki, i oczywiście dowolna karma mokra lub sucha dobrej jakości, np. Felix, Smilla, Animonda Carny, Dolina Noteci, Feringa i inne, może być Winston z Rossmana. Prosimy w ich imieniu lepiej kilka puszek lub saszetek lepszej karmy, niż dużo karmy marketowej, bo zwierzaczki w Przytulisku są częściej narażone na różne bakterie czy wirusy.

      Bardzo prosimy wszystkich Uczniów/Rodziców/Nauczycieli/Pracowników o zbiórkę karmy dla naszych przyjaciół. Karmę można zostawiać w wyznaczonych kartonach, które są ustawione przy wejściu do szkoły od ulicy Słonecznej oraz od ulicy Szkolnej w godzinach od 8-15. Termin do 3 grudnia.

     • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

      14.11.2021

      Dzisiaj w naszej szkole odbyła się uroczystość związana ze Świętem Niepodległości. Korytarze i sale lekcyjne przybrały biało-czerwone barwy, pojawiły się plakaty tematyczne, wykonane przez klasy I-III i starsze.

      Wszyscy uczestnicy apelu otrzymali kotyliony okolicznościowe, oczywiście zrobione przez naszych uczniów. Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem wszystkich zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego" w ramach akcji „Hymn dla Niepodległej". Następnie obejrzeliśmy montaż słowno- muzyczny oraz prezentację na temat państwa polskiego od rozbiorów po czasy współczesne. Chętnie dołączaliśmy się do śpiewania pieśni legionowych, a ze wzruszeniem słuchaliśmy wierszy i pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów szkolnych.

     • MAMY PROFESORA

      16.11.2021

       

            Miło nam poinformować, że LIDIA SZPAK - nauczycielka Szkoły Podstawowej w Branicach oraz założycielka i kierownik Branickich Mażoretek Kaprys w dn. 14.10.2021r. w Warszawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odebrała z rąk Ministra Edukacji i Nauki-Przemysława Czarnka tytuł honorowy

      PROFESORA OŚWIATY.

      Podczas wojewódzkiej uroczystości z okazji Dnia Edukcji Narodowej zorganizowanej 18.10.21r. w           Brzeskim Centrum Kultury Pani Lidia otrzymała też gratulacje od Opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka   oraz Wojewody Opolskiego Sławomira Kłosowskiego.

      Ten najwyższy tytuł w polskiej oświacie nadawany jest 25 nauczycielom w Polsce za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

       Lidia Szpak od 35 lat sumiennie pracuje w klasach I-III. Komisja w Opolu oraz Kapituła ds. Profesorów w Warszawie wzięła pod uwagę jakość pracy nauczycielki, m.in. wyniki nauczania, laureatów konkursów, publikacje dotyczące oświaty, przygotowanie studentów do zawodu nauczyciela, dzielenie się doświadczeniem, działalność na rzecz środowiska, promocję regionu w Europie i świecie oraz sukcesy w przygotowaniu wielu pokoleń Branickich Mażoretek Kaprys do najwyższych laurów na arenie międzynarodowej.

      Za swą pracę Lidia Szpak dotychczas otrzymała: Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej- 2014, dwukrotnie Nagrodę Opolskiego Kuratora Oświaty- 2004, 2019, Złoty Krzyż Zasługi-2013, Medal Komisji Edukacji Narodowej-2012, Medal Srebrny za Długoletnią Służbę-2013, Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego „Animator i Twórca Kultury 2017”, Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego” – 2014, Nagrodę i tytuł-Człowiek Roku Powiatu Głubczyckiego 2015, Medal „Zasłużony dla Gminy Branice” – 2013.

                                                                             Serdecznie gratulujemy

                                                       Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Branicach

                                                         

       

         

     • Mistrzostwa Powiatu

      14.11.2021

      W dniu dzisiejszym w naszej hali odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej Chłopców. Grano systemem „każdy z każdym” 2 x 10 minut. Przedstawiamy wyniki spotkań. SP Kietrz – ZSP Baborów 5:0, SP Branice – SP 2 Głubczyce 4:2, ZSP Baborów – SP 2 Głubczyce 3:3, SP Kietrz – SP Branice 3:1, SP Branice - ZSP Baborów 1:2, SP Kietrz – SP 2 Głubczyce 3:3. Klasyfikacja końcowa:

      1. SP Kietrz

      2. ZSP Baborów

      3. SP Branice

      4. SP 2 Głubczyce

      Skład naszej drużyny: Filip Olender, Adrian Semmler, Bartosz Lenartowicz, Wojciech Wiater, Oliwier Kudzia, Tomasz Stec, Igor Telega, Łukasz Małyszek. Opiekunem drużyny jest Edward Czyszczoń.

     • KONKURSY ROZSTRZYGNIĘTE!!!

      14.11.2021

                                 

        W Opolu rozstrzygnięto konkurs literacki i plastyczny, organizowany pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego „Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczanie zbliża!”.
      Konkurs zorganizowano w ramach projektu pn. „Op@lskie dla podstawówek – zdalne nauczanie zbliża!”i kierowany był do uczniów szkół podstawowych z naszego województwa. Część plastyczna konkursu dedykowana była uczniom klas I – III i polegała na pokazaniu artystycznej wizji świata zdalnego nauczania w dowolnej formie. Adresatami konkursu literackiego byli uczniowie klas IV-VII szkół podstawowych, którzy mieli przysłać prace pisemne na temat doświadczenia zdalnego nauczania.

      Z radością informujemy, że Zofia Bocian z naszej szkoły otrzymała tytuł finalisty konkursu i otrzyma nagrodę za prace plastyczną,a Michałowi Cichoniowi przyznano zaszczytne wyróżnienie.Konkurencja była duża, ponieważ do Opola wpłynęło ponad 1000 prac.Uczniowie wykonali prace pod kierunkiem Lidii Szpak.

         30 września 2021 roku ogłoszono wyniki JUBILEUSZOWEGO XX FESTIWALU KULTURY POWIATOWEJ
      W GŁUBCZYCACH.
      Z naszej szkoły wzięło udział bardzo dużo uczniów. Konkursy odbywały się  online. Zwieńczeniem ich pracy było uzyskanie zaszczytnych miejsc w różnych kategoriach.

      Konkurs Piosenki-

      III miejsce – Mikołaj Mikołajczyk (kategoria klasy I-III),
      II miejsce – Milena Ball ( kategoria klasy V-VIII),III miejsce – Monika Gramatyka (kategoria klasy V-VIII),
      wyróżnienie- Milena Tokarz- (kategoria klasy V-VIII),

      Konkurs Piosenki Obcojęzycznej- III miejsce Marika Pawluś. Uczniowie przygotowani przez Jadwigę Misiurka.

      Konkurs Recytatorski

       III miejsce- Michał Poleszczuk (kategoria klasy I-IV)- przygotowany pod kierunkiem Jolanty Dudek. Wyróżnienie- Lena Gawrońska ( przygotowana przez Jadwigę Misiurka)

      Konkurs Plastyczny-

      II miejsce- Szymon Janocha ( kategoria klasy I-IV)- pod kierunkiem Jolanty Dudek,
      III miejsce- Milena Walecka (kategoria klasy I-IV),  wyróżnienie- Miłosz Kukuczka (kategoria klasy I-IV) pracewykonane pod kierunkiem Czesławy Kasznia,

      wyróżnienie - Karol Antoszczyszyn- praca wykonana pod kierunkiem Lidii Szpak.

      Konkurs Fotograficzny-II miejsce Paulina Piwek (kategoria do 16 r.ż)- klasa VII b
      Konkurs Literacki-wyróżnienie- Iga Pięciak- klasa VII b

      Jesteśmy niezmiernie dumni z naszych młodych artystów. Gratulujemy laureatom, wyróżnionym  oraz wszystkim uczniom biorącym udział w konkursach JJJ

     • WICEMISTRZYNIE POWIATU

      08.11.2021

      W Baborowie odbyły się mistrzostwa powiatu w halowej piłce nożnej dziewcząt. Nasza drużyna zajęła w nich 2. miejsce.

      Zremisowaliśmy z Kietrzem 1:1, wygraliśmy w Baborowem 8:0 i ulegliśmy drużynie z Lisięcic 0:3. Skład drużyny: Karolina Kawulok, Malina Baca, Maja Michałków, Natalia Lisiak, Malwina Michałków, Paulina Piwek, Nikola Literska, Wiktoria Maciaszek, Laura Kupnicka. Opiekunem zespołu jest Edward Czyszczoń.

     • Akcja „MAKULATURA 2020” w Szkole Podstawowej w Branicach

      08.11.2021

      Ubiegłoroczne zbieranie makulatury miało się zakończyć wycieczką dla uczniów, którzy dostarczyli największą ilość tego surowca. Niestety z powodu obostrzeń związanych z pandemią obiecana wycieczka została zorganizowana z opóźnieniem, czyli dopiero w tym roku szkolnym. Dzięki pomocy pana wójta Sebastiana Bacy i pomocy Rady Rodziców, dyrektor szkoły pan Tomasz Kaliwoda zorganizował wycieczkę do Wrocławskiego OgroduZoologicznego. W piątek 5 listopada 2021 roku 47 uczniów Szkoły Podstawowej w Branicach pojechało do Wrocławia pod opieką Aliny Szpiech, Łukasza Kędzierskiego, Marty Lenartowicz oraz kierownika i fotodokumentalisty wycieczki Bartłomieja Pleśniaka. Uczestnicy wycieczki oprócz podziwiania egzotycznych zwierząt w jesiennej scenerii mieli możliwość nauczenia się korzystania z planów, map i kierunkowskazów znajdujących się na terenie ZOO. Oczywiście nie mogło się obejść bez wizyty w bardzo znanej wszystkim restauracji. Z relacji uczestników wiadomo, że wycieczka była udana. Alina Szpiech.

     • Podsumowanie projektu "Posiłek w szkole i w domu"

      07.11.2021

      Dzięki dotacji jaką otrzymaliśmy z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz wkładowi własnemu Gminy Branice możemy cieszyć się wyremontowaną jadalnią i doposażoną kuchnią.

      W pomieszczeniu jadalni przeprowadzony został kompleksowy remont instalacji elektrycznej, sufitu, ścian i posadzki. Zakupione zostały nowe stoły i krzesła.

      W kuchni została wyremontowana instalacja wodno - kanalizacyjna, część glazury oraz instalacji elektrycznej. Pomieszczenie doposażone zostało w dodatkowe okapy, zmywarkę, patelnię przemysłową i zlewy.

      Między pomieszczeniami zamontowane zostały nowe okna podawcze z blatami i drzwi.

      Dziękujemy Wójtowi Gminy Branice Sebastianowi Bacy za pomoc w realizacji programu a "Braniczankom" za użyczenie kuchni w Wiejskim Domu Kultury gdzie mogliśmy gotować obiady na czas remontu.

     • "Dziady"

      05.11.2021

      Dnia 27.10. b.r. uczniowie klas VII uczestniczyli w spektaklu ,, Dziady cz. II" w reżyserii Ireny Jun w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przedstawienie uhonorowano nagrodą ,, Złotej Maski" za scenografię, którą wykonał Jerzy Kalina. Na nas również scenografia zrobiła ogromne wrażenie. Już przy wejściu na salę zauważyliśmy podest, łączący scenę z trzema pierwszymi rzędami widowni. A gdy okazało się, że nasza grupa zajmie te miejsca, jeszcze bardziej czuliśmy ciekawość i nie mogliśmy się doczekać rozpoczęcia spektaklu. Od pierwszych chwil poczuliśmy atmosferę obrzędu, gdyż aktorzy chodzili koło nas, wypowiadając słowa zaklęć. Przenieśliśmy się w świat realny, który przenika świat tajemniczy, gdzie żywi nawiązują kontakt z umarłymi...

      Ten spektakl z pewnością zapamiętamy na długo. Dziękujemy więc Urzędowi Gminy w Branicach za finansowe wsparcie, które pomogło nam uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu.

     • Nasi uczniowie Wicemistrzami Województwa Opolskiego w unihokeja chłopców

      05.11.2021

      27 października br. w niemodlińskiej hali sportowej odbył się Finał Wojewódzki w unihokeja chłopców rocznik 2009 i młodsi. W zawodach udział wzięło 9 szkół z naszego Województwa, tj. SP Gracze, ZS Skoroszyce, PSP 1 w Opolu, PSP 18 Kędzierzyn-Koźle, PSP 6 Brzeg, ZSP Sidzina, SP 1 Niemodlin, SP Pilszcz oraz SP Branice.

      W wyniku losowania utworzono 3 grupy po 3 drużyny. Do wielkiego finału awansowali mistrzowie grup oraz jedna drużyna z drugiego miejsca z najlepszym dorobkiem punktowym. Nasza szkoła trafiła do grupy C gdzie za rywali mieliśmy SP Gracze i ZSP Sidzina. Mecze toczyły się systemem „każdy z każdym”. Czas trwania jednego spotkania to 3 x 5 minut.

      W pierwszym meczu nasi chłopcy spotkali się z rówieśnikami z Graczy. W tym meczu zagraliśmy odpowiedzialnie i z wielkim zaangażowaniem, co dało nam pewne zwycięstwo 2 – 0. Drugi mecz miał zadecydować kto zajmie pierwsze miejsce w grupie, graliśmy z Sidziną. W pierwszej tercji meczu przeciwnik uzyskał jednobramkową przewagę, jednak nie załamało to naszych zawodników, którzy bardzo szybko wyszli na prowadzenie strzelając trzy bramki. W trzeciej tercji nieco odpuściliśmy rywalowi, czego konsekwencją był dwie stracone bramki i wynik końcowy 3 – 3. W ostatecznym układzie naszej grupy zajęliśmy 2 miejsce ale z dorobkiem 4 punktów awansowaliśmy do wielkiego finału jako drużyna z drugiego miejsca z najlepszym dorobkiem punktowym.

      W wielkim Finale oprócz naszej drużyny prawo udziału wywalczyli także: SP Pilszcz, ZSP Sidzina oraz PSP 1 Opole.

      Finał rozegrany został systemem pucharowym. Kapitanowie drużyn rozlosowali pary półfinałowe: SP Pilszcz – PSP1 Opole i SP Branice – ZSP Sidzina.

      Mecz półfinałowy to już deklasacja przeciwnika przez naszych młodych sportowców, którzy pokazali, że remis w grupie to był wypadek przy pracy, pewnie pokonując kolegów z Sidziny 4 – 0, co dało nam prawo gry o złoty medal tych Mistrzostw.

      W meczu finałowym naszymi rywalami byli rówieśnicy z SP Pilszcz. Niestety chłopcy z Pilszcza byli poza zasięgiem wszystkich. Również nasi sportowcy nie zdołali pokonać „czarnego konia” tego dnia i ulegliśmy po wyrównanym meczu 1 – 0.

      Wielkie gratulacje dla Mistrza i Wicemistrza bo to dwie drużyny Powiatu Głubczyckiego.

      Srebrny medal zdobyli: Wiater Wojciech, Lenartowicz Bartosz, Pełechaty Dawid, Olender Filip, Semmler Adrian, Stec Tomasz, Telega Igor oraz Małyszek Łukasz. Opiekunem drużyny jest Pan Łukasz Kędzierski.