• Konkurs interdyscyplinarny

      03.06.2022

      Wczoraj odbyła się IX edycja konkursu interdyscyplinarnego "Na Płaskowyżu Głubczyckim", organizowanego przez SP Włodzienin. Drużyna naszej szkoły reprezentowana przez Zuzannę Chalińską i Martynę Zakowicz zajęła I miejsce Opiekunem dziewcząt była pani Alicja Alferowicz.

     • Karta rowerowa

      02.06.2022

      Jak co roku pod koniec maja zaplanowany jest egzamin na kartę rowerową. Uczniowie klas czwartych w ciągu roku na zajęciach techniki (wychowanie komunikacyjne) uczą się przepisów ruchu drogowego (teoria) i jazdy rowerem (praktyka) czego wynikiem jest egzamin i uzyskanie uprawnień do swobodngo poruszania się po drogach publicznych. Egzamin odbył się pod bacznym okiem Policjantów Ruchu Drogowego KPP w Głubczycach. Zajęcia z przepisów ruchu drogowego prowadził p. Maciej Nowak.

     • Maria Dąbrowska

      22.05.2022

      Dzisiaj 19 maja, mija 57 rocznica śmierci patronki naszej szkoły Marii Dąbrowskiej.

      Ciekawostki:

      Urodziła się 6 października 1889 w Rusowie koło Kalisza jako Maria Szumska.

      W 1964 roku, kiedy Ryszard Matuszewski przeprowadzał krótką rozmowę z pisarką, znana była ona ze swojej twórczości oraz zaangażowania w sprawy społeczne. Niespełna rok po wywiadzie autorka "Nocy i dni" zmarła. W testamencie zastrzegła, że prowadzone przez nią przez pół wieku dzienniki mogą ukazać się dopiero 40 lat po jej śmierci. To one dopiero ukazały prawdziwe oblicze Dąbrowskiej.

      Jedno z najmniejszych warszawskich muzeów.

      Muzeum Marii Dąbrowskiej - odział Muzeum Literatury, poświęcony Marii Dąbrowskiej, polskiej pisarce. Mieści się na przy ul. Polnej 40 m 31, w mieszkaniu w którym Dąbrowska przeżyła 37 lat (1917-1954) i i napisała większość swoich dzieł, w tym prawie w całości "Noce i dnie".

      Do zwiedzania udostępniono 3 pokoje wypełnione pamiątkami po pisarce. Każdy odwiedzający może liczyć na osobiste oprowadzenie.

      W 1960 nadano pisarce honorowe obywatelstwo Kalisza.

      a tutaj książki i audiobooki, które można zdobyć do dziś

     • Wycieczka do Pszczyny.

      22.05.2022

      17 maja klasy IA, IB i IIIA były na wycieczce w Pszczynie . Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały domy i zagrody z dawnych lat w Skansenie Wsi Pszczyńskiej. Uczestniczyły w lekcji muzealnej, podczas której dowiedziały się o ginących zawodach, np. garncarz, rymarz, kołodziej, kowal, bednarz, cieśla itp. Zwiedzały też wspaniały pszczyński zamek, którego zabytkowe wnętrza zrobiły na wszystkich największe wrażenie Kwitnącymi alejkami dotarły do Pokazowej Zagrody Żubrów, gdzie wzięły udział w lekcji przyrodniczej pełnej ciekawostek z życia żubrów i innych zwierząt, które spotykały po drodze

      Wszystkim bardzo się podobało, a uczniowie już dziś pytają, kiedy następna wycieczka...

      Wychowawczynie

     • Matematyka w plenerze!

      22.05.2022

      Co to takiego prostopadłościan czy sześcian i jak wygląda? Korzystając z pięknej pogody przenieśliśmy nasze lekcje matematyki na boisko szkolne i tam konstruowaliśmy figury przestrzenne. Dla Uczniów klas czwartych takie konstrukcje okazały się wielką frajdą. Po tej lekcji już każdy na pewno wie jak wygląda prostopadłościan i jak wygląda sześcian, bo przez praktyczne zobrazowanie Czwartoklasiści potrafili pięknie opisać własności poznanych brył. Oby tak dalej!!!

     • Balladyna

      22.05.2022

      Uczniowie klas ósmych intensywnie przygotowują się do egzaminu, który rozpocznie się już za kilka dni. Ale nauka może odbywać się na różne sposoby – najlepiej, gdy łączy się przyjemne z pożytecznym.

      5.05.br. wzięliśmy udział w spektaklu Teatru Nowego pt. „Balladyna”. Jest to inscenizacja naszej lektury obowiązkowej, ale nietypowa - uwspółcześniona, silnie oddziałująca na emocje odbiorców poprzez scenografię, muzykę oraz futurystyczne kostiumy jakby z kultowego „Matrixa”. Spektakl nie pozwala na jakąkolwiek nudę czy chwilowe zmęczenie. Umiejętnie utrzymuje widza w napięciu, zmuszając go do refleksji i odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czy mechanizmy rządzące światem tytułowej Balladyny bliskie są naszym czasom?

      W drodze powrotnej z Zabrza dzieliliśmy się swoimi refleksjami dotyczącymi obejrzanej realizacji scenicznej lektury, a przy okazji zastanawialiśmy się, JAKA LEKTURA POJAWI SIĘ W TYM ROKU NA EGZAMINIE???

      Macie jakieś typy? Proponujemy ranking – piszcie na czacie. Już wkrótce przekonamy się, czy nasze przypuszczenia się sprawdzą.

      A przy okazji dziękujemy nauczycielom, którzy zaproponowali nam tę ciekawą formę powtórki lektury, zorganizowali wyjazd i opiekowali się nami: Paniom Krystynie Kędzierskiej i Urszuli Sipel-Wiesze oraz Panom Piotrowi Wiesze i Maciejowi Nowakowi.

       

     • Nocka w szkole

      22.05.2022

      Piątek 13-tego

      Uczniowie klasy VII b noc z piątku na sobotę spędzili w szkole.

      Opiekunowie grupy p. Edward Czyszczoń oraz p. Bartłomiej Pleśniak przygotowali dla siódmoklasistów kilka atrakcji

      -nordic walking -zabawy integracyjne -montaż filmów - gry i zabawy -pizza -turniej piłki nożnej

      Zapraszamy na film

       

     • Finał Super Brain

      11.05.2022

      SUPER BRAIN to konkurs języka angielskiego, który odbywa się cyklicznie w naszej gminie. W tym roku miała miejsce jego XII edycja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Branicach i Szkoły Podstawowej we Włodzieninie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa, które dotyczyło dziesięciu różnych obszarów tematycznych (m.in. dom, człowiek, zdrowie, środowisko naturalne). W pierwszej kolejności odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły uczestników do finałowego, gminnego etapu. Etap gminny miał miejsce 11 maja w Szkole Podstawowej w Branicach. Zakwalifikowało się do niego 55 uczniów (29 ze Szkoły Podstawowej w Branicach, 26 ze Szkoły Podstawowej we Włodzieninie). W etapie gminnym uczniowie zmierzyli się z testem, który składał się z 60 pytań – 50 zamkniętych i 10 otwartych. Tym samym, po godzinnych zmaganiach udało się wyłonić finałowych laureatów. Pierwsze miejsce w XII Gminnym Konkursie Języka Angielskiego SUPER BRAIN zajęła Gloria Staszczyszyn (SP Branice) uzyskując wynik 94%. Uczennicę przygotowała do konkursu pani Elwira Kopczyńska. Drugie miejsce zajęła Iga Pięciak (SP Branice), uzyskując wynik 88%. Uczennicę przygotował do konkursu pan Tadeusz Krupa. Trzecie miejsce zajęła Karolina Sałacka (SP Włodzienin), uzyskując wynik 87%. Uczennicę przygotowała pani Sylwia Gozdalska.

      Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w konkursie, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do Pana Sebastiana Bacy, Wójta Gminy Branice, który objął swoim patronatem konkurs i ufundował nagrody, oraz Pani Katarzyny Herbut, Sekretarz Gminy, która wręczyła nagrody zwycięzcom.

      Karolina Świerkosz, przewodnicząca komisji konkursowej

     • LEPSZA SZKOŁA

      05.05.2022

      Nasi uczniowie biorą udział w projekcie wydawnictwa GWO pod nazwą „Lepsza szkoła”, który daje możliwość systematycznego sprawdzania wiedzy i umiejętności z zakresu języka polskiego. Pomaga on również w obiektywnym i wystandaryzowanym monitorowaniu i analizowaniu postępów w nauce podczas całego roku szkolnego.

      Program zapewnia kompleksowe przygotowanie uczniów do egzaminu ósmoklasisty.

      W ramach projektu uczniowie otrzymują:

      https://files.gwo.pl/uploads/21/22043.png STANDARYZOWANE TESTY

      • na wejście – do diagnozy wstępnej na początku roku szkolnego,
      • po kolejnych partiach materiału – sprawdzające postępy uczniów przez cały okres nauki,
      • całoroczne – podsumowujące materiał z danej klasy.

      https://files.gwo.pl/uploads/21/22043.png RAPORTY CYKLICZNE

      zawierające analizę wyników po każdym teście

      • wyniki każdego ucznia oraz całej klasy na tle rezultatów szkolnych i ogólnopolskich,
      • informacja, które z typów zadań sprawiają uczniom najwięcej trudności,
      • miarodajne dane do analizy dotychczasowych metod pracy,
      • materiał do prezentacji wyników na wywiadówkach oraz na radzie pedagogicznej.

      https://files.gwo.pl/uploads/21/22043.png RAPORTY PROGRESYWNE

      pokazujące dynamikę postępów uczniów po kolejnych testach

      • dla poszczególnych uczniów,
      • dla całej klasy.

      https://files.gwo.pl/uploads/21/22043.png  RAPORTY WIELOLETNIE

      pokazujące postępy uczniów od klasy 4 do klasy 8 rok po roku

      • dla poszczególnych uczniów
      • dla całej klasy.

      Szkoły otrzymują certyfikaty potwierdzające, iż uczniowie uczestniczyli we wszystkich etapach projektu w danym roku szkolnym. Jedynie w okresie nauczania zdalnego certyfikaty nie były przyznawane, ponieważ  autorzy projektu uznali, że wyniki nie byłyby obiektywne i miarodajne.

      Certyfikat_Lepszej_Szkoly.pdf

      Certyfikat_Lepszej_Szkoly_1.pdf

      Certyfikat_Lepszej_Szkoly_2.pdf


     • NAUCZYCIELE TEŻ SIĘ UCZĄ…

      22.04.2022

      Marzena Żylińska, autorytet w dziedzinie neurodydaktyki i propagatorka Budzących się szkół napisała: „ W przedwczorajszych szkołach wczorajsi nauczyciele uczą dzisiejszych uczniów rozwiązywania problemów jutra”. Ta pesymistyczna wizja – jestem o tym głęboko przekonana – nie odnosi się do naszej szkoły, której infrastruktura stale się polepsza, a nauczyciele biorą udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, dzięki czemu zapoznają się z najnowocześniejszymi metodami pracy dydaktycznej i wychowawczej.

      Czułam się zaszczycona, że mogłam reprezentować nasze grono pedagogiczne na międzynarodowej konferencji pt. „Historia w dialogu”, która odbyła się 23-27.03.2022 r. w Gdańsku. Wzięli w niej udział nauczyciele z Polski i Niemiec. Zajęcia odbywały się w salach warsztatowych Europejskiego Centrum Solidarności i dotyczyły nowoczesnych metod nauczania w aspekcie wielokulturowości i wielonarodowości uczniów. W ramach warsztatów przeprowadzono symulacje mediacji międzykulturowych, które pozwalają na zbudowanie pozytywnych relacji z uczniami oraz zrozumienie problemów, z jakimi się borykają. 

      Jako uczestniczka konferencji miałam także możliwość zwiedzenia Europejskiego Centrum Solidarności oraz Muzeum II Wojny Światowej. Wzięłam również udział w dedykowanym Ukrainie Koncercie Wolności, podczas którego wystąpiła znakomita orkiestra Baltic Sea Philharmonic pod batutą Kristjana Järvi. Przed koncertem głos zabrali: Konsul Generalna Republiki Niemiec, Cornelia Piepier, oraz Konsul Generalny Ukrainy, Oleksandr Plodystyi. 

      Takie szkolenia są niezmiernie ważne w kontekście wyzwań, które czekają nas – nauczycieli w obliczu bieżącej sytuacji historycznej i społecznej. Wymiana doświadczeń, czerpanie z badań naukowych w zakresie neurodydaktyki i psychologii, poznawanie nowych metod pracy – w tym również zdalnych - to wartości, bez których nie możemy mówić o nowoczesnym nauczaniu.  

      Urszula Sipel-Wiecha 

     • Matematyka

      14.04.2022

      Matematyka nie musi być straszna! Matematyka może być fajna! Tak może powiedzieć każdy, kto dobrze zna Tabliczkę Mnożenia Dnia 29 kwietnia 2022r. odbędą się w naszej Szkole eliminacje do Szkolnych Mistrzostw Tabliczki Mnożenia. Przedstawiciele poszczególnych klas 4-8 powalczą o udział w tych Mistrzostwach i reprezentowanie Naszej Szkoły na wyższym szczeblu!

     • Nocka w szkole

      14.04.2022

      Z 08.04. na 09.04.2022 r. uczniowie klasy 8a z wychowawcą Alicją Alferowicz i nauczycielką Urszulą Sipel- Wiecha zorganizowali "Nockę w szkole".

      Czy to możliwe, żeby uczniowie chcieli spędzić całą noc w szkole? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak...

      Szkoła nawet nocą jest fajna (słowo potoczne, ale dobrze oddaje sens tego, co mam na myśli). Przekonali się o tym uczniowie klas ósmych: 8c miała swą nockę w szkole 4/5.03, 8b – 11/12.03, a 8a – 8/9.04. Wspólnie spędzony czas był bogaty w atrakcje: czytanie „Dziadów” cz. II przy świecach i… trumnie, oglądanie ekranizacji „Opowieści wigilijnej”, zabawa w chowanego w ciemnościach przy świetle latarek z telefonów komórkowych. Ale przede wszystkim wspólnie spędzony czas, pyszna pizza na kolację, przygotowanie sal, śniadanie, śmiechy przy przebieraniu się… Czy był czas na sen? Jaki sen! Tej nocy chyba nikt nie spał. Były za to dłuuuugie pogaduchy do poduchy.

      Okazało się, że niewielkim nakładem można sprawić uczniom przyjemność, pokazać jak w sposób wartościowy i rozwijający, a jednocześnie przyjemny spędzić czas.

      Serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy pomagali w zorganizowaniu nocy w szkole dla wszystkich klas ósmych: Elwirze Kopczyńskiej, Piotrowi Wiesze, Urszuli Nawaryńskiej i Alicji Alferowicz.

      Urszula Sipel-Wiecha

      Szczegóły już niedługo przedstawi Pani Urszula.

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Branicach
    • +77 4860910

     kom. 501 619 848
    • ul. Szkolna 8,
     48-140 Branice

     Poland
   • Logowanie