• Komers 2022

      24.06.2022

      14 czerwca 2022 roku odbył się komers uczniów klas ósmych. Jak tradycja nakazuje, kiedy wybiła 17.00, reprezentanci klas rozpoczęli uroczystość polonezem otrzymując na koniec gromkie brawa. Następnie wszyscy przystąpili do biesiady i zabawy. Jedzenie było pyszne a zabawa i tańce trwały do północy.  Ogromnym powodzeniem cieszyła się też foto - budka. Dziękujemy Rodzicom za świetną organizację, sympatyczne przyjęcie oraz miło spędzony czas.

     • Mistrzostwa Szkół Podstawowych w Tabliczce Mnożenia

      16.06.2022

      W dniu wczorajszym 2.06.2022r. mieliśmy okazję uczestniczyć w Mistrzostwach Szkół Podstawowych w Tabliczce Mnożenia organizowanych przez @SP Włodzienin. Nasza czteroosobowa reprezentacja, w mocnym składzie: Karolina Kawulok, Iga Pięciak, Dawid Pełechaty, Igor Telega, walczyła z przedstawicielami Szkół z Bogdanowic, Klisina i Włodzienina. Poziom wszystkich uczestników był bardzo wysoki, a rywalizacja zacięta. Ostatecznie udało nam się wywalczyć III miejsce zespołowo, a indywidualnie I miejsce w grze "Krzyżak" zdobyła szybka i niezawodna Karolina!!! Gratulujemy zwycięzcom z SP Bogdanowice, ale także wszystkim uczestnikom! Ogromne brawa należą się również naszym Uczniom za chęci, ducha walki i determjnację.

      Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość udziału.

     • "Yakari i wielka podróż"

      16.06.2022

      14.06.2022 roku klasy I-III były w kinie w Glubczycach na filmie pt. "Yakari i wielka podróż" Film opowiadał o małym chłopcu Yakari z plemienia Siuksów, który wyruszył w nieznane, by podążać tropem dzikiego mustangaFilm się podobał Wszyscy wrócili do szkoły bardzo zadowoleni

      Wychowawczynie klas I-III

     • Wycieczka przyrodniczo-krajobrazowa do Krnova.

      16.06.2022

      Pomimo zapowiadającej się od kilku dni złej deszczowej pogody zaplanowaliśmy wraz z rodzicami pieszą wycieczkę dla klasy 4b. Zawsze trzeba być optymistą i wierzyć, że wszystko będzie dobrze i tak było dzisiaj. Dla pozytywnie zakręconych zawsze świeci słońce. Wycieczka udała się w 100% a dzieci były bardzo zadowolone. Już snują plany na następne trasy. Główną atrakcją był przejazd czeskim vlakiem. Na trasie nie zabrakło atrakcji, super widoków, fajnej atmosfery, lodów i pieczonych kiełbasek przygotowanych przez Pana Janusza i Adama. Wychowawca Maciej Nowak

       

     • WYCIECZKA NAD POLSKIE MORZE

      03.06.2022

      Dzień Pierwszy -29.05.2022 roku uczniowie klas ósmych z wychowawcami Panią A. Alferowicz, Panią E. Kopczyńską, Panem Ł. Kędzierskim i Panem M. Nowakiem pojechali na wycieczkę nad polskie morze. Do przebycia było wiele kilometrów dlatego zdecydowano się na podróż w nocy. Warunki były survivalowe, otoczenie za to przepiękne, teren bezpieczny, jedzenie wyśmienite. W pierwszym dniu zaplanowano rejs promem Gdańskiej Żeglugi Morskiej przez tereny portowo- stoczniowe. Uczniowie zobaczyli miejsca kluczowe dla polskiej historii: stary Port, Stocznie Gdańską, Twierdzę Wisłoujście i Westerplatte. Po rejsie jeszcze spacer po reprezentacyjnym placu w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście, które pełni funkcję rynku i tworzy tzw. Drogę Królewską. Po powrocie krótki odpoczynek i wyjście na plażę- Stogi.

      -Dzień drugi- 31.05.2022 roku.

      Wycieczkowicze udali się do Gdyni, wyruszyli w rejs statkiem pirackim po porcie Gdyńskim. Następnie odwiedzili lokalne akwarium morskie. Grupa skierowała się także na Plac Solidarności .. Wieczorem wybrali się na plażę, aby podziwiać zachód słońca.

      -Dzień trzeci- 01.06.2022 roku.

      W drodze powrotnej do domu grupa udała się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark, dzięki któremu mieli możliwość obejrzenia drewnianych, kaszubskich domów i przedmiotów codziennego użytku. Znajduje się tam także dom, który stoi na dach, deska najdłuższa na świecie oraz największy fortepian świata. Miejsce to pozwala także dowiedzieć się sporo o przeszłości, historii Sybiraków. Następnie uczniowie mieli okazję zobaczyć Zamek krzyżacki w Malborku. . Po posiłku powrót do domu, długa droga, ale przyjemna z aktywnymi przerwami przeplatanymi drzemkami. Rankiem wszyscy dotarli szczęśliwie do domów . P.s. Dziękujemy wszystkim uczestnikom wycieczki za wspólnie spędzony czas, który na długo zostanie w naszej pamięci. Organizatorzy

       

     • Konkurs interdyscyplinarny

      03.06.2022

      Wczoraj odbyła się IX edycja konkursu interdyscyplinarnego "Na Płaskowyżu Głubczyckim", organizowanego przez SP Włodzienin. Drużyna naszej szkoły reprezentowana przez Zuzannę Chalińską i Martynę Zakowicz zajęła I miejsce Opiekunem dziewcząt była pani Alicja Alferowicz.

     • Karta rowerowa

      02.06.2022

      Jak co roku pod koniec maja zaplanowany jest egzamin na kartę rowerową. Uczniowie klas czwartych w ciągu roku na zajęciach techniki (wychowanie komunikacyjne) uczą się przepisów ruchu drogowego (teoria) i jazdy rowerem (praktyka) czego wynikiem jest egzamin i uzyskanie uprawnień do swobodngo poruszania się po drogach publicznych. Egzamin odbył się pod bacznym okiem Policjantów Ruchu Drogowego KPP w Głubczycach. Zajęcia z przepisów ruchu drogowego prowadził p. Maciej Nowak.

     • Maria Dąbrowska

      22.05.2022

      Dzisiaj 19 maja, mija 57 rocznica śmierci patronki naszej szkoły Marii Dąbrowskiej.

      Ciekawostki:

      Urodziła się 6 października 1889 w Rusowie koło Kalisza jako Maria Szumska.

      W 1964 roku, kiedy Ryszard Matuszewski przeprowadzał krótką rozmowę z pisarką, znana była ona ze swojej twórczości oraz zaangażowania w sprawy społeczne. Niespełna rok po wywiadzie autorka "Nocy i dni" zmarła. W testamencie zastrzegła, że prowadzone przez nią przez pół wieku dzienniki mogą ukazać się dopiero 40 lat po jej śmierci. To one dopiero ukazały prawdziwe oblicze Dąbrowskiej.

      Jedno z najmniejszych warszawskich muzeów.

      Muzeum Marii Dąbrowskiej - odział Muzeum Literatury, poświęcony Marii Dąbrowskiej, polskiej pisarce. Mieści się na przy ul. Polnej 40 m 31, w mieszkaniu w którym Dąbrowska przeżyła 37 lat (1917-1954) i i napisała większość swoich dzieł, w tym prawie w całości "Noce i dnie".

      Do zwiedzania udostępniono 3 pokoje wypełnione pamiątkami po pisarce. Każdy odwiedzający może liczyć na osobiste oprowadzenie.

      W 1960 nadano pisarce honorowe obywatelstwo Kalisza.

      a tutaj książki i audiobooki, które można zdobyć do dziś

     • Wycieczka do Pszczyny.

      22.05.2022

      17 maja klasy IA, IB i IIIA były na wycieczce w Pszczynie . Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały domy i zagrody z dawnych lat w Skansenie Wsi Pszczyńskiej. Uczestniczyły w lekcji muzealnej, podczas której dowiedziały się o ginących zawodach, np. garncarz, rymarz, kołodziej, kowal, bednarz, cieśla itp. Zwiedzały też wspaniały pszczyński zamek, którego zabytkowe wnętrza zrobiły na wszystkich największe wrażenie Kwitnącymi alejkami dotarły do Pokazowej Zagrody Żubrów, gdzie wzięły udział w lekcji przyrodniczej pełnej ciekawostek z życia żubrów i innych zwierząt, które spotykały po drodze

      Wszystkim bardzo się podobało, a uczniowie już dziś pytają, kiedy następna wycieczka...

      Wychowawczynie

     • Matematyka w plenerze!

      22.05.2022

      Co to takiego prostopadłościan czy sześcian i jak wygląda? Korzystając z pięknej pogody przenieśliśmy nasze lekcje matematyki na boisko szkolne i tam konstruowaliśmy figury przestrzenne. Dla Uczniów klas czwartych takie konstrukcje okazały się wielką frajdą. Po tej lekcji już każdy na pewno wie jak wygląda prostopadłościan i jak wygląda sześcian, bo przez praktyczne zobrazowanie Czwartoklasiści potrafili pięknie opisać własności poznanych brył. Oby tak dalej!!!

     • Balladyna

      22.05.2022

      Uczniowie klas ósmych intensywnie przygotowują się do egzaminu, który rozpocznie się już za kilka dni. Ale nauka może odbywać się na różne sposoby – najlepiej, gdy łączy się przyjemne z pożytecznym.

      5.05.br. wzięliśmy udział w spektaklu Teatru Nowego pt. „Balladyna”. Jest to inscenizacja naszej lektury obowiązkowej, ale nietypowa - uwspółcześniona, silnie oddziałująca na emocje odbiorców poprzez scenografię, muzykę oraz futurystyczne kostiumy jakby z kultowego „Matrixa”. Spektakl nie pozwala na jakąkolwiek nudę czy chwilowe zmęczenie. Umiejętnie utrzymuje widza w napięciu, zmuszając go do refleksji i odpowiedzi na podstawowe pytanie: Czy mechanizmy rządzące światem tytułowej Balladyny bliskie są naszym czasom?

      W drodze powrotnej z Zabrza dzieliliśmy się swoimi refleksjami dotyczącymi obejrzanej realizacji scenicznej lektury, a przy okazji zastanawialiśmy się, JAKA LEKTURA POJAWI SIĘ W TYM ROKU NA EGZAMINIE???

      Macie jakieś typy? Proponujemy ranking – piszcie na czacie. Już wkrótce przekonamy się, czy nasze przypuszczenia się sprawdzą.

      A przy okazji dziękujemy nauczycielom, którzy zaproponowali nam tę ciekawą formę powtórki lektury, zorganizowali wyjazd i opiekowali się nami: Paniom Krystynie Kędzierskiej i Urszuli Sipel-Wiesze oraz Panom Piotrowi Wiesze i Maciejowi Nowakowi.

       

     • Nocka w szkole

      22.05.2022

      Piątek 13-tego

      Uczniowie klasy VII b noc z piątku na sobotę spędzili w szkole.

      Opiekunowie grupy p. Edward Czyszczoń oraz p. Bartłomiej Pleśniak przygotowali dla siódmoklasistów kilka atrakcji

      -nordic walking -zabawy integracyjne -montaż filmów - gry i zabawy -pizza -turniej piłki nożnej

      Zapraszamy na film

       

     • Finał Super Brain

      11.05.2022

      SUPER BRAIN to konkurs języka angielskiego, który odbywa się cyklicznie w naszej gminie. W tym roku miała miejsce jego XII edycja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Branicach i Szkoły Podstawowej we Włodzieninie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa, które dotyczyło dziesięciu różnych obszarów tematycznych (m.in. dom, człowiek, zdrowie, środowisko naturalne). W pierwszej kolejności odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły uczestników do finałowego, gminnego etapu. Etap gminny miał miejsce 11 maja w Szkole Podstawowej w Branicach. Zakwalifikowało się do niego 55 uczniów (29 ze Szkoły Podstawowej w Branicach, 26 ze Szkoły Podstawowej we Włodzieninie). W etapie gminnym uczniowie zmierzyli się z testem, który składał się z 60 pytań – 50 zamkniętych i 10 otwartych. Tym samym, po godzinnych zmaganiach udało się wyłonić finałowych laureatów. Pierwsze miejsce w XII Gminnym Konkursie Języka Angielskiego SUPER BRAIN zajęła Gloria Staszczyszyn (SP Branice) uzyskując wynik 94%. Uczennicę przygotowała do konkursu pani Elwira Kopczyńska. Drugie miejsce zajęła Iga Pięciak (SP Branice), uzyskując wynik 88%. Uczennicę przygotował do konkursu pan Tadeusz Krupa. Trzecie miejsce zajęła Karolina Sałacka (SP Włodzienin), uzyskując wynik 87%. Uczennicę przygotowała pani Sylwia Gozdalska.

      Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w konkursie, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do Pana Sebastiana Bacy, Wójta Gminy Branice, który objął swoim patronatem konkurs i ufundował nagrody, oraz Pani Katarzyny Herbut, Sekretarz Gminy, która wręczyła nagrody zwycięzcom.

      Karolina Świerkosz, przewodnicząca komisji konkursowej

   • Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Branicach
    • +77 4860910 kom. 501 619 848
    • ul. Szkolna 8, 48-140 Branice Poland
   • Logowanie