• Karta Rowerowa - pierwsze prawo jazdy

      28.05.2023

      Jak co roku na wiosnę, obył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową dla uczniów kl 4. Pierwsze prawo jazdy można zdobyć w ramach uczestnictwa w zajęciach wychowania komunikacyjnego na których uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu ogólnych przepisów ruchu drogowego, jak i pierwszej pomocy. Jest to przygotowanie teoretyczne warunkujące dopuszczające do egzaminu praktycznego. Jak wiadomo, praktyka (jazda)to podstawowe umiejętności nabyte samodzielnie. Egzamin praktyczny odbył się w piątek 26. maja pod nadzorem funkcjonariusza policji mł. asp. Pana Michała Łabuza. W tm roku wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu uzyskali wynik pozytywny i czekają na odbiór dokumentu. Dokument oczywiście wydaje dyrektor szkoły. Zajęcia teoretyczne i przygotowanie praktyczne prowadził Pan Maciej Nowak.

     • Pierwszy egzamin. 8 klasa

      25.05.2023

      Przez trzy dni nasi uczniowie klas ósmych zdawali swój pierwszy poważny egzamin. Byli przygotowani, punktualni i odpowiedzialni.

      Przed rozpoczęciem podarowaliśmy każdemu koniczynkę na szczęście , wydrukowaną na szkolnej drukarce 3D, a po każdym egzaminie częstowaliśmy drobną niespodzianką, aby ich zregenerować.

      W ostatnim dniu wykonaliśmy sobie wspólne zdjęcie, będące tradycją i zwiastujące koniec nauki w szkole podstawowej.

      Gratulujemy Wam drodzy ósmoklasiści, cieszymy się również z Wami, że macie to już za sobą.

      Informacja o wynikach pojawi się na https://ziu.gov.pl w dniu 03.07.2023r. od godziny 10:00. Wraz ze świadectwem uczniowie otrzymają kod osobistego dostępu do wyników.

     • LaboratoriaPrzyszlosci

      24.05.2023

      Budzącą się do życia wiosna znalazła odzwierciedlenie w zajęciach, które odbywały się w ramach #Laboratoria Przyszłości, i #LaboratoriaPrzyszlosci w klasach 1-3 Uczciliśmy Święto Ziemi, posprzątaliśmy teren w pobliżu szkoły, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny "Jak uratować las"

      i przepiękną galerię prac plastycznych. Wykorzystaliśmy w tym celu zakupione w ramach projektu farby tempery- Bambino oraz sprzęt nagłaśniający. Farby i inne materiały plastyczne użyliśmy również podczas wykonywania plakatów patriotycznych z okazji majowych świąt. Piękno przyrody podziwialiśmy na łonie natury. Poznaliśmy mieszkańców łąki i ogrodu na pobliskich działkach. W klasach założyliśmy małe ogródki-posialiśmy i posadziliśmy nowalijki. Wykorzystamy je do przygotowania zdrowego śniadania w naszej laboratoryjnej kuchni.

      Piękno kwitnących drzew uwieczniliśmy w wiosennych pejzażach.

      Według przepisów robiliśmy kolorowe, pyszne desery i kanapki.

      W ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości, i #LaboratoriaPrzyszlosci wykorzystywaliśmy też zestawy elektryczne-Electronic Kit. Nauczyliśmy się łączyć trudniejsze obwody

      z zastosowaniem barwy, dźwięku i światła. Wszystkie klasy odwiedzały naszą ulubioną klockarnię doposażoną w nowe klocki; graliśmy w warcaby i inne gry stolikowe. Wiele radości sprawiły nam zajęcia muzyczne z wykorzystaniem rurek Boomwhackers i innych instrumentów perkusyjnych. Biorąc udział w projekcie Laboratoria Przyszłości mamy możliwość łączenia teorii z praktyką w bardzo ciekawy sposób.

     • Wycieczka do Pszczyny

      21.05.2023

      18.05.2023 roku uczniowie klas 1-3 naszej szkoły byli na wycieczce w Pszczynie W tym dniu czekało na nich wiele atrakcji, zwiedzili dużo ciekawych miejsc W programie było zwiedzanie Muzeum Zamkowego, zbrojownię, którą szczególnie zainteresowali się chłopcy ze względu na różnego rodzaju broń, Pokazową Zagrodę Żubrów oraz Zagrodę Wsi Pszczyńskiej czyli skansenu i inne zabytkowe budynki Podziwiali piękny park, liczyli mosty, które mijali po drodzeMieli okazję posilić się w karczmieNastepnie, każde z nich kupiło sobie pamiątkę. Wieczorem wróciliśmy do domu zmęczeni ale szczęśliwi Wyjazd do Pszczyny pozwolił uczniom przeżyć niezwykłą przygodę, w której teraźniejszość łączy się z historią

     • „Zemsta”

      21.05.2023

      17.05. br. uczniowie klasy VIIa wzięli udział w spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu pt. „Zemsta”. Tym razem wyjazd zorganizowany został wspólnie ze szkołami we Włodzieninie i Bogdanowicach. Zabawy było co nie miara. Szczególnie postać Papkina wywoływała salwy śmiechu. Już planujemy wyjazd do tego samego teatru na inscenizację „Dziadów” cz.II.

       

     • Ogłoszenie o pracę

      16.05.2023

      Poszukujemy kandydata na stanowisko woźnego/konserwatora Zakres obowiązków będzie obejmował m.in.:
      * drobne naprawy hydrauliczne/elektryczne/remontowe
      * obsługę sprzętu elektronicznego
      * wykonywanie prac stolarskich
      * dbanie o porządek na terenie szkoły

      Wymagania niezbędne, które musi spełnić kandydat:

       

      niekaralność
      dobry stan zdrowia

      sumienność, dyspozycyjność, odpowiedzialność
      dobra organizacja pracy

      CV wraz z podaniem/listem motywacyjnym można składać w sekretariacie szkoły, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Szczegółowe informacje na temat oferty pracy można uzyskać osobiście lub telefonicznie pod numerem 77 4860910

       

     • Nocka w szkole…

      15.05.2023

      Czy to możliwe, aby uczniowie chętnie spędzali w szkole nie tylko dnie, ale także noce? Ależ tak!!! W piątki późnym popołudniem zaopatrzeni w karimaty, śpiwory, latarki, jaśki i przytulanki przyszli, by spędzić ciekawą, pełną emocji noc. NOC W SZKOLE!

      Jako pierwsi nocowali w szkole 21/22.04. br. uczniowie klasy VII a. Było wspólne czytanie „Dziadów” cz. II, zabawa w chowanego - wyłącznie przy świetle latarek, oglądanie „Opowieści wigilijnej”, a przede wszystkim … czas na rozmowy i integrację.

      Tydzień później, tj. 28/29.04.br. noc w szkole spędzili uczniowie klasy IV b, a 12/13.05.br. – uczniowie klasy IVa. Po wstępnym chaosie, rozpakowaniu całego „przybytku”, zorientowaniu się, kto gdzie śpi, przyszedł czas na prawdziwe atrakcje: pieczenie czekoladowych babeczek, nocne zwiedzanie Branic, wizytę w pizzerii, zabawę w chowanego i oglądanie filmów. Trudno sobie wyobrazić, jak wygląda szkoła nocą - puste, ciche i ciemne korytarze… Później też wiele się działo, ale niech to będzie wyłączną tajemnicą uczestników nocki. Nie ma też co ukrywać, ostatnią rzeczą na jaką mieli ochotę uczniowie w czasie nocowania było … spanie. A jednak nawet najwytrwalszych w końcu sen zmorzył i w bardzo późnych godzinach udało się wszystkim zasnąć. Noc była więc krótka, a rano było wspólne śniadanie, porządkowanie sal, telefony do rodziców i powrót do domu, aby... spać.

      Po co my, nauczyciele, to robimy? Niewielkim nakładem środków można sprawić dzieciom przyjemność, uczyć , jak spędzać wolny czas i jak odnajdywać się w nowych sytuacjach, a przede wszystkim - dać miłe wspomnienia związane ze szkołą, która naprawdę tej nocy stała się dla uczniów drugim domem.

      Organizatorami nocowania w szkole byli: Urszula Sipel-Wiecha, Marta Lenartowicz, Magdalena Mikołajczyk, Alicja Alferowicz i Piotr Wiecha. Szczególne podziękowania składamy ks. dziekanowi Alojzowi Nowakowi za umożliwienie zwiedzania Bazyliki Świętej Rodziny oraz Pizzerii Macello za sprawną „obsługę gastronomiczną” naszych uczniów.

     • Półfinał Wojewódzki

      15.05.2023

      NSP NS Opole, PSP Głogówek , PSP Ścinawa Nyska, SP Branice, te drużyny walczyły w Korfantowie w półfinale wojewódzkim piłki nożnej chłopców. Musieliśmy uznać wyższość przeciwników. W każdym meczu podjęliśmy walkę, ale nie udało się nam wygrać meczu. Byliśmy najmłodszą drużyną w turnieju. Połowa naszej drużyny to czwartoklasiści, podczas gdy w drużynach naszych przeciwników grali sami szóstoklasiści. Zawody wygrała drużyna z Opola. Skład naszej drużyny: Miłosz Kukuczka Ksawery Suzański Igor Telega Krzysztof CzarneckiDawid Marchel Szymon ZakrzewskiDawid MałyszekOskar Dutka Maksymilian WróbelOpiekun: Edward Czyszczoń

     • SUPER BRAIN

      11.05.2023

      SUPER BRAIN to konkurs języka angielskiego, który odbywa się cyklicznie w naszej gminie. W tym roku miała miejsce jego XIII edycja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Branicach, Szkoły Podstawowej we Włodzieninie, a także goście z innych szkół: w Bogdanowicach, Nowej Cerekwi oraz Pietrowicach, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa, które dotyczyło różnych obszarów tematycznych (m.in. dom, człowiek, zdrowie, środowisko naturalne).

      W pierwszej kolejności odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły uczestników do finałowego, gminnego etapu. Etap gminny miał miejsce 10 maja w naszej szkole. Zakwalifikowało się do niego 42 uczniów (16 z SP w Branicach, 14 z SP we Włodzieninie, 3 z SP w Bogdanowicach, 6 z SP w Pietrowicach oraz 3 z SP w Nowej Cerekwi). W etapie gminnym uczniowie zmierzyli się z testem, który składał się z 70 pytań – 50 zamkniętych i 20 otwartych. Tym samym, po godzinnych zmaganiach udało się wyłonić finałowych laureatów.

      Pierwsze miejsce w XIII Gminnym Konkursie Języka Angielskiego THE SUPER BRAIN zajęła Iga Pięciak (SP Branice) uzyskując wynik 97%. Uczennicę przygotował do konkursu pan Tadeusz Krupa.

      Drugie miejsce zajęła Karolina Sałacka (SP Włodzienin), uzyskując wynik 96%. Uczennicę przygotowała do konkursu pani Katarzyna Komarnicka. Trzecie miejsce zajęła Martyna Foryś (SP Branice), uzyskując wynik 89%. Uczennicę przygotował również pan Tadeusz Krupa. Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w konkursie, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do Pana Sebastiana Bacy, Wójta Gminy Branice, który objął swoim patronatem konkurs i ufundował nagrody.

      Karolina Świerkosz, przewodnicząca komisji konkursowej

      Szkoła Podstawowa Włodzienin Zespół Szkół w Pietrowicach Zespół Szkolno Przedszkolny w Nowej Cerekwi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi Im. Marii Konopnickiej

     • Lekcja w Sądzie Rejonowym w Raciborzu

      11.05.2023

      W dniu 10.05. 2023r. uczniowie klas ósmych i klasy siódmej wzięli udział w lekcji wyjazdowej, która odbyła się w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

      Zajęcia przygotowane były przez Centrum Edukacji Prawnej, które organizował i prowadził koordynator - Pan Marcin Mandera.
      Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytkowy budynek sądu, w którym kiedyś funkcjonował Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Sama historia budynku jest bardzo bogata, a pomieszczenia - od strychów poprzez sale rozpraw, aż po cele w piwnicy - wzbudziły ogromne zainteresowanie.

      Kolejną częścią lekcji było spotkanie z Prezes Sądu, Panią Marzeną Korzonek, która bardzo ciekawie opowiadała nam o sądzie, pracy sędziego i procesach sądowych. Mieliśmy również okazję poznać i przymierzyć stroje, w jakich występują sędziowie, oskarżyciele i adwokaci. W tej części uczniowie mogli przypomnieć sobie, jaka jest odpowiedzialność nieletnich wobec prawa.
      Na koniec wizyty braliśmy udział w symulacji rozprawy sądowej, której scenariusz stworzony został przez Fundację Court Watch Polska, a dotyczył uporczywego nękania.
      Uczniowie wcielili się w role sędziów, ławników, świadków, prokuratora, obrońcy, oskarżonego i publiczności. Jak się okazało, nie tylko poznali przebieg rozprawy sądowej, ale również mocno się w nią zaangażowali, oskarżając, broniąc, składając zeznania i zadając dociekliwe pytania dotyczące sprawy.

      Dziękujemy całemu zespołowi Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Pani Prezes za zaproszenie i umożliwienie nam udziału w twórczym, ciekawym przedsięwzięciu edukacyjnym. Dzięki temu „sąd stał się nam bliższy i nie taki straszny”.

       

     • „Z podwórka na stadion”

      11.05.2023

      Piłkarski Finał Wojewódzki „Z podwórka na stadion” w Brzegu za nami. W kategorii wiekowej U 12, w której braliśmy udział, występowało 12 drużyn. Trafiliśmy do silnej grupy, w której musieliśmy się zmierzyć z drużynami z Brzegu, Praszki i Łubnian. Wygraliśmy jeden mecz i doznaliśmy dwóch porażek, co uplasowało nas w województwie na miejscach 7 do 9. Dziękujemy i gratulujemy dziewczętom za awans do turnieju finałowego i walkę. Skład naszej drużyny: Julia Surma, Zofia Bocian, Oliwia Herbut, Laura Kupnicka, Emilia Alker, Malwina Jagielnicka, Natalia Lisiak, Yasmin Omran Salim, Maja Kuśmierska. Opiekun: Edward Czyszczoń.

     • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

      09.05.2023

      4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Uczniowie naszej szkoły wyruszyli z życzeniami i drobnym upominkiem do Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Branice . Strażacy miło nas przywitali, pokazali sprzęt potrzebny w ich pracy, a także pozwolili usiąść w wozie strażackim, co było wielką atrakcją dla dzieci. Wizyta ta była doskonałą formą edukacji dzieci o zasadach bezpieczeństwa, zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń. Serdecznie dziękujemy Strażakom za ich trud i poświęcenie. Życzymy im jak najmniej wyjazdów i samych szczęśliwych powrotów z akcji.

    • Kontakt

     • Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Branicach
     • +77 4860910

      kom. 501 619 848
     • ul. Szkolna 8,
      48-140 Branice

      Poland
    • Logowanie