• Karta Rowerowa - pierwsze prawo jazdy

      28.05.2023

      Jak co roku na wiosnę, obył się w naszej szkole egzamin na kartę rowerową dla uczniów kl 4. Pierwsze prawo jazdy można zdobyć w ramach uczestnictwa w zajęciach wychowania komunikacyjnego na których uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu ogólnych przepisów ruchu drogowego, jak i pierwszej pomocy. Jest to przygotowanie teoretyczne warunkujące dopuszczające do egzaminu praktycznego. Jak wiadomo, praktyka (jazda)to podstawowe umiejętności nabyte samodzielnie. Egzamin praktyczny odbył się w piątek 26. maja pod nadzorem funkcjonariusza policji mł. asp. Pana Michała Łabuza. W tm roku wszyscy uczniowie, którzy przystąpili do egzaminu uzyskali wynik pozytywny i czekają na odbiór dokumentu. Dokument oczywiście wydaje dyrektor szkoły. Zajęcia teoretyczne i przygotowanie praktyczne prowadził Pan Maciej Nowak.

     • Pierwszy egzamin. 8 klasa

      25.05.2023

      Przez trzy dni nasi uczniowie klas ósmych zdawali swój pierwszy poważny egzamin. Byli przygotowani, punktualni i odpowiedzialni.

      Przed rozpoczęciem podarowaliśmy każdemu koniczynkę na szczęście , wydrukowaną na szkolnej drukarce 3D, a po każdym egzaminie częstowaliśmy drobną niespodzianką, aby ich zregenerować.

      W ostatnim dniu wykonaliśmy sobie wspólne zdjęcie, będące tradycją i zwiastujące koniec nauki w szkole podstawowej.

      Gratulujemy Wam drodzy ósmoklasiści, cieszymy się również z Wami, że macie to już za sobą.

      Informacja o wynikach pojawi się na https://ziu.gov.pl w dniu 03.07.2023r. od godziny 10:00. Wraz ze świadectwem uczniowie otrzymają kod osobistego dostępu do wyników.

     • LaboratoriaPrzyszlosci

      24.05.2023

      Budzącą się do życia wiosna znalazła odzwierciedlenie w zajęciach, które odbywały się w ramach #Laboratoria Przyszłości, i #LaboratoriaPrzyszlosci w klasach 1-3 Uczciliśmy Święto Ziemi, posprzątaliśmy teren w pobliżu szkoły, przygotowaliśmy montaż słowno-muzyczny "Jak uratować las"

      i przepiękną galerię prac plastycznych. Wykorzystaliśmy w tym celu zakupione w ramach projektu farby tempery- Bambino oraz sprzęt nagłaśniający. Farby i inne materiały plastyczne użyliśmy również podczas wykonywania plakatów patriotycznych z okazji majowych świąt. Piękno przyrody podziwialiśmy na łonie natury. Poznaliśmy mieszkańców łąki i ogrodu na pobliskich działkach. W klasach założyliśmy małe ogródki-posialiśmy i posadziliśmy nowalijki. Wykorzystamy je do przygotowania zdrowego śniadania w naszej laboratoryjnej kuchni.

      Piękno kwitnących drzew uwieczniliśmy w wiosennych pejzażach.

      Według przepisów robiliśmy kolorowe, pyszne desery i kanapki.

      W ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości, i #LaboratoriaPrzyszlosci wykorzystywaliśmy też zestawy elektryczne-Electronic Kit. Nauczyliśmy się łączyć trudniejsze obwody

      z zastosowaniem barwy, dźwięku i światła. Wszystkie klasy odwiedzały naszą ulubioną klockarnię doposażoną w nowe klocki; graliśmy w warcaby i inne gry stolikowe. Wiele radości sprawiły nam zajęcia muzyczne z wykorzystaniem rurek Boomwhackers i innych instrumentów perkusyjnych. Biorąc udział w projekcie Laboratoria Przyszłości mamy możliwość łączenia teorii z praktyką w bardzo ciekawy sposób.

     • Wycieczka do Pszczyny

      21.05.2023

      18.05.2023 roku uczniowie klas 1-3 naszej szkoły byli na wycieczce w Pszczynie W tym dniu czekało na nich wiele atrakcji, zwiedzili dużo ciekawych miejsc W programie było zwiedzanie Muzeum Zamkowego, zbrojownię, którą szczególnie zainteresowali się chłopcy ze względu na różnego rodzaju broń, Pokazową Zagrodę Żubrów oraz Zagrodę Wsi Pszczyńskiej czyli skansenu i inne zabytkowe budynki Podziwiali piękny park, liczyli mosty, które mijali po drodzeMieli okazję posilić się w karczmieNastepnie, każde z nich kupiło sobie pamiątkę. Wieczorem wróciliśmy do domu zmęczeni ale szczęśliwi Wyjazd do Pszczyny pozwolił uczniom przeżyć niezwykłą przygodę, w której teraźniejszość łączy się z historią

     • „Zemsta”

      21.05.2023

      17.05. br. uczniowie klasy VIIa wzięli udział w spektaklu Teatru Nowego w Zabrzu pt. „Zemsta”. Tym razem wyjazd zorganizowany został wspólnie ze szkołami we Włodzieninie i Bogdanowicach. Zabawy było co nie miara. Szczególnie postać Papkina wywoływała salwy śmiechu. Już planujemy wyjazd do tego samego teatru na inscenizację „Dziadów” cz.II.

       

     • Ogłoszenie o pracę

      16.05.2023

      Poszukujemy kandydata na stanowisko woźnego/konserwatora Zakres obowiązków będzie obejmował m.in.:
      * drobne naprawy hydrauliczne/elektryczne/remontowe
      * obsługę sprzętu elektronicznego
      * wykonywanie prac stolarskich
      * dbanie o porządek na terenie szkoły

      Wymagania niezbędne, które musi spełnić kandydat:

       

      niekaralność
      dobry stan zdrowia

      sumienność, dyspozycyjność, odpowiedzialność
      dobra organizacja pracy

      CV wraz z podaniem/listem motywacyjnym można składać w sekretariacie szkoły, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00. Szczegółowe informacje na temat oferty pracy można uzyskać osobiście lub telefonicznie pod numerem 77 4860910

       

     • Nocka w szkole…

      15.05.2023

      Czy to możliwe, aby uczniowie chętnie spędzali w szkole nie tylko dnie, ale także noce? Ależ tak!!! W piątki późnym popołudniem zaopatrzeni w karimaty, śpiwory, latarki, jaśki i przytulanki przyszli, by spędzić ciekawą, pełną emocji noc. NOC W SZKOLE!

      Jako pierwsi nocowali w szkole 21/22.04. br. uczniowie klasy VII a. Było wspólne czytanie „Dziadów” cz. II, zabawa w chowanego - wyłącznie przy świetle latarek, oglądanie „Opowieści wigilijnej”, a przede wszystkim … czas na rozmowy i integrację.

      Tydzień później, tj. 28/29.04.br. noc w szkole spędzili uczniowie klasy IV b, a 12/13.05.br. – uczniowie klasy IVa. Po wstępnym chaosie, rozpakowaniu całego „przybytku”, zorientowaniu się, kto gdzie śpi, przyszedł czas na prawdziwe atrakcje: pieczenie czekoladowych babeczek, nocne zwiedzanie Branic, wizytę w pizzerii, zabawę w chowanego i oglądanie filmów. Trudno sobie wyobrazić, jak wygląda szkoła nocą - puste, ciche i ciemne korytarze… Później też wiele się działo, ale niech to będzie wyłączną tajemnicą uczestników nocki. Nie ma też co ukrywać, ostatnią rzeczą na jaką mieli ochotę uczniowie w czasie nocowania było … spanie. A jednak nawet najwytrwalszych w końcu sen zmorzył i w bardzo późnych godzinach udało się wszystkim zasnąć. Noc była więc krótka, a rano było wspólne śniadanie, porządkowanie sal, telefony do rodziców i powrót do domu, aby... spać.

      Po co my, nauczyciele, to robimy? Niewielkim nakładem środków można sprawić dzieciom przyjemność, uczyć , jak spędzać wolny czas i jak odnajdywać się w nowych sytuacjach, a przede wszystkim - dać miłe wspomnienia związane ze szkołą, która naprawdę tej nocy stała się dla uczniów drugim domem.

      Organizatorami nocowania w szkole byli: Urszula Sipel-Wiecha, Marta Lenartowicz, Magdalena Mikołajczyk, Alicja Alferowicz i Piotr Wiecha. Szczególne podziękowania składamy ks. dziekanowi Alojzowi Nowakowi za umożliwienie zwiedzania Bazyliki Świętej Rodziny oraz Pizzerii Macello za sprawną „obsługę gastronomiczną” naszych uczniów.

     • Półfinał Wojewódzki

      15.05.2023

      NSP NS Opole, PSP Głogówek , PSP Ścinawa Nyska, SP Branice, te drużyny walczyły w Korfantowie w półfinale wojewódzkim piłki nożnej chłopców. Musieliśmy uznać wyższość przeciwników. W każdym meczu podjęliśmy walkę, ale nie udało się nam wygrać meczu. Byliśmy najmłodszą drużyną w turnieju. Połowa naszej drużyny to czwartoklasiści, podczas gdy w drużynach naszych przeciwników grali sami szóstoklasiści. Zawody wygrała drużyna z Opola. Skład naszej drużyny: Miłosz Kukuczka Ksawery Suzański Igor Telega Krzysztof CzarneckiDawid Marchel Szymon ZakrzewskiDawid MałyszekOskar Dutka Maksymilian WróbelOpiekun: Edward Czyszczoń

     • SUPER BRAIN

      11.05.2023

      SUPER BRAIN to konkurs języka angielskiego, który odbywa się cyklicznie w naszej gminie. W tym roku miała miejsce jego XIII edycja. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Branicach, Szkoły Podstawowej we Włodzieninie, a także goście z innych szkół: w Bogdanowicach, Nowej Cerekwi oraz Pietrowicach, mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę ze słownictwa, które dotyczyło różnych obszarów tematycznych (m.in. dom, człowiek, zdrowie, środowisko naturalne).

      W pierwszej kolejności odbyły się eliminacje szkolne, które wyłoniły uczestników do finałowego, gminnego etapu. Etap gminny miał miejsce 10 maja w naszej szkole. Zakwalifikowało się do niego 42 uczniów (16 z SP w Branicach, 14 z SP we Włodzieninie, 3 z SP w Bogdanowicach, 6 z SP w Pietrowicach oraz 3 z SP w Nowej Cerekwi). W etapie gminnym uczniowie zmierzyli się z testem, który składał się z 70 pytań – 50 zamkniętych i 20 otwartych. Tym samym, po godzinnych zmaganiach udało się wyłonić finałowych laureatów.

      Pierwsze miejsce w XIII Gminnym Konkursie Języka Angielskiego THE SUPER BRAIN zajęła Iga Pięciak (SP Branice) uzyskując wynik 97%. Uczennicę przygotował do konkursu pan Tadeusz Krupa.

      Drugie miejsce zajęła Karolina Sałacka (SP Włodzienin), uzyskując wynik 96%. Uczennicę przygotowała do konkursu pani Katarzyna Komarnicka. Trzecie miejsce zajęła Martyna Foryś (SP Branice), uzyskując wynik 89%. Uczennicę przygotował również pan Tadeusz Krupa. Dziękujemy bardzo wszystkim za udział w konkursie, oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację. Szczególne podziękowania kierujemy zaś do Pana Sebastiana Bacy, Wójta Gminy Branice, który objął swoim patronatem konkurs i ufundował nagrody.

      Karolina Świerkosz, przewodnicząca komisji konkursowej

      Szkoła Podstawowa Włodzienin Zespół Szkół w Pietrowicach Zespół Szkolno Przedszkolny w Nowej Cerekwi Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi Im. Marii Konopnickiej

     • Lekcja w Sądzie Rejonowym w Raciborzu

      11.05.2023

      W dniu 10.05. 2023r. uczniowie klas ósmych i klasy siódmej wzięli udział w lekcji wyjazdowej, która odbyła się w Sądzie Rejonowym w Raciborzu.

      Zajęcia przygotowane były przez Centrum Edukacji Prawnej, które organizował i prowadził koordynator - Pan Marcin Mandera.
      Nasi uczniowie mieli okazję zwiedzić zabytkowy budynek sądu, w którym kiedyś funkcjonował Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich. Sama historia budynku jest bardzo bogata, a pomieszczenia - od strychów poprzez sale rozpraw, aż po cele w piwnicy - wzbudziły ogromne zainteresowanie.

      Kolejną częścią lekcji było spotkanie z Prezes Sądu, Panią Marzeną Korzonek, która bardzo ciekawie opowiadała nam o sądzie, pracy sędziego i procesach sądowych. Mieliśmy również okazję poznać i przymierzyć stroje, w jakich występują sędziowie, oskarżyciele i adwokaci. W tej części uczniowie mogli przypomnieć sobie, jaka jest odpowiedzialność nieletnich wobec prawa.
      Na koniec wizyty braliśmy udział w symulacji rozprawy sądowej, której scenariusz stworzony został przez Fundację Court Watch Polska, a dotyczył uporczywego nękania.
      Uczniowie wcielili się w role sędziów, ławników, świadków, prokuratora, obrońcy, oskarżonego i publiczności. Jak się okazało, nie tylko poznali przebieg rozprawy sądowej, ale również mocno się w nią zaangażowali, oskarżając, broniąc, składając zeznania i zadając dociekliwe pytania dotyczące sprawy.

      Dziękujemy całemu zespołowi Sądu Rejonowego w Raciborzu oraz Pani Prezes za zaproszenie i umożliwienie nam udziału w twórczym, ciekawym przedsięwzięciu edukacyjnym. Dzięki temu „sąd stał się nam bliższy i nie taki straszny”.

       

     • „Z podwórka na stadion”

      11.05.2023

      Piłkarski Finał Wojewódzki „Z podwórka na stadion” w Brzegu za nami. W kategorii wiekowej U 12, w której braliśmy udział, występowało 12 drużyn. Trafiliśmy do silnej grupy, w której musieliśmy się zmierzyć z drużynami z Brzegu, Praszki i Łubnian. Wygraliśmy jeden mecz i doznaliśmy dwóch porażek, co uplasowało nas w województwie na miejscach 7 do 9. Dziękujemy i gratulujemy dziewczętom za awans do turnieju finałowego i walkę. Skład naszej drużyny: Julia Surma, Zofia Bocian, Oliwia Herbut, Laura Kupnicka, Emilia Alker, Malwina Jagielnicka, Natalia Lisiak, Yasmin Omran Salim, Maja Kuśmierska. Opiekun: Edward Czyszczoń.

     • "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

      09.05.2023

      4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Uczniowie naszej szkoły wyruszyli z życzeniami i drobnym upominkiem do Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Branice . Strażacy miło nas przywitali, pokazali sprzęt potrzebny w ich pracy, a także pozwolili usiąść w wozie strażackim, co było wielką atrakcją dla dzieci. Wizyta ta była doskonałą formą edukacji dzieci o zasadach bezpieczeństwa, zachowania się w przypadku pożaru, wypadku i innych zagrożeń. Serdecznie dziękujemy Strażakom za ich trud i poświęcenie. Życzymy im jak najmniej wyjazdów i samych szczęśliwych powrotów z akcji.

     • MAJOWE ŚWIĘTA

      29.04.2023

      Uczniowie klas ósmych: Maja Nowak, Paulina Piwek, Malina Baca, Julia Twaróg, Amelia Kukuczka, Zuzia Chalińska, Martyna Zakowicz, Julia Zacka, Hania Blicharz oraz Mariusz Gawroński, pod opieką nauczycieli Teresy Czyszczoń oraz Romana Szpaka oraz opiekunki zespołu Szag, Jadwigi Misiurki, przygotowali akademię poświęconą nadchodzącym świętom, a przede wszystkim świętu Konstytucji 3 Maja. Szczególną rolę odegrał w nim król Stanisław August Poniatowski, w którego fantastycznie wcielił się Mariusz. Prowadząc dialog z młodzieżą, przypomniał o wielkich dziełach reformatorskich swoich czasów. Przeżyliśmy dzięki temu niezwykłą podróż w czasie, która była bardzo interesującą lekcją historii.

     • MISTRZOWIE POWIATU !!!

      29.04.2023

      Z kompletem zwycięstw i 1.miejscem wracamy z Kietrza z Mistrzostw Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców. Wygrywamy 6:0 z Baborowem, 3:1 z Głubczycami i 3:2 z Kietrzem. Tym samym meldujemy się w półfinale wojewódzkimChłopaki dzisiaj zagrali rewelacyjny turniej. Konsekwentnie i mądrze taktycznie. Dla nich wielkie brawa i gratulacje.

      Klasyfikacja końcowa :

      1. Branice - 9 punktów

      2. Kietrz - 3punkty

      3. SP 2 Głubczyce - 3 punkty

      4. PSP Baborów - 3 punkty

      Skład drużyny: Miłosz Kukuczka Ksawery Suzański Igor Telega Krzysztof Czarnecki Dawid MarchelOliwier Kudzia Szymon Zakrzewski Dawid MałyszekArtur FurmanOskar DutkaMaksymilian Wróbel Opiekun: Edward Czyszczoń

     • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej

      29.04.2023

      Wicemistrzowie powiatu w piłkę nożną chłopców.

      27 kwietnia na kietrzańskim „orliku” odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej dla klas 7-8. W turnieju udział wzięły cztery drużyny z Baborowa, Lisięcic, Kietrza i Branic. Nasi uczniowie wygrywając z rówieśnikami z Lisięcic i Baborowa oraz przegrywając minimalnie z Kietrzem, zajęli ostatecznie drugie miejsce w zawodach. Naszą szkołę reprezentowali: Pełechaty Dawid, Olender Filip, Lenartowicz Bartosz, Wiater Wojciech, Zakrzewski Jakub, Semmler Adrian, Semmler Krystian, Ciesielski Daniel, Małyszek Bartłomiej. Opiekunem drużyny jest Pan Łukasz Kędzierski

     • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt

      28.04.2023

      Dzisiaj w Głubczycach dziewczęta z klas siódmych i ósmych dzielnie walczyły w Mistrzostwach Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt. Nasze piłkarki w zawodach zajęły 3. miejsce. Turniej wygrała SP Baborów przed SP Kietrz. Czwarte miejsce zajęła drużyna z Lisięcic. Piłkarski turniej był pożegnalnym występem ósmoklasistek, które począwszy od klasy IV przez pięć lat dzielnie i z dużymi sukcesami reprezentowały barwy naszej szkoły. Bardzo Wam dziewczęta gratulujemy i dziękujemy.

      Skład naszej drużyny: Julia Twaróg, Wiktoria Maciaszek, Maja Michałków, Paulina Piwek, Amelia Szewczyk, Malina Baca, Emilia Pawluś, Maja Michałków. Opiekun: Edward Czyszczoń.

     • Mistrzynie Powiatu!

      28.04.2023

      Wczoraj nasza dziewczęca drużyna piłkarek nożnych w Mistrzostwach Powiatu w Piłkę Nożną zajęła 1. miejsceZawody w ramach „Igrzysk Dzieci” odbywały się w Branicach. Dziewczęta wygrały 3:1 z Kietrzem, 4:0 Lisięcicami i bezbramkowo 0:0 zremisowały z Baborowem, uzyskując tym samym awans do półfinałów województwa. Skład naszej drużyny: Julia Surma, Zofia Bocian, Oliwia Herbut, Laura Kupnicka, Emilia Alker, Malwina Jagielnicka, Natalia Lisiak, Yasmin Omran Salim, Weronika Kozubek, Maja Kuśmierska. Opiekun: Edward Czyszczoń.